Wrocławski

Telewizja dla duchowych i nie tylko

Dziś cieszy możliwość oglądania na żywo transmisji pielgrzymkowych. Nie zawsze tak było. Oto historia TV Pielgrzymka.

Pierwsze regularne transmisje z trasy i Mszy św. pielgrzymkowych miały miejsce w 2011 r. Wtedy jeszcze nie było możliwości, by mogły się one odbywać "na żywo". Pomysł medialnego wsparcia PPW zrodził się w głowie Jakuba Maryniaczyka, który w branży audiowizualnej pracuje od wielu lat zawodowo. W swojej firmie ma odpowiedni sprzęt, który pozwala obsłużyć takie wydarzenie jak pielgrzymka, wykorzystując telewizję i transmisję wielokamerowych „live”. - Marzeniem była transmisja online, jednak w roku 2011 transmisja łączami bezprzewodowymi spoza wielkich aglomeracji miejskich jeszcze nie wchodziła w grę. Telewizja bowiem wymaga łączy o dużej przepustowości. Mimo to zapadła decyzja - powstała nowa służba pielgrzymkowa - TV Pielgrzymka - opowiada.

Jaką wersję opracowano i przyjęto do realizacji? - Przeanalizowaliśmy możliwości technologiczne i osobowe i opracowaliśmy plan pracy na czas pielgrzymki. Wraz ze Zdzisławem Majem oraz ówczesną "K.O." pielgrzymki - Katarzyną Przyślewicz - filmowaliśmy i rejestrowaliśmy pielgrzymkę w trasie. Nagrywaliśmy też codziennie specjalne "słowo dla duchowych uczestników” od duchowego przewodnika - dodaje.

Do realizacji przedsięwzięcia wykorzystywane były 3 kamery, statywy, oprogramowanie do edycji i montażu dźwięku, filmów. - Ja musiałem zabezpieczyć transport osób i sprzętu, ładowanie akumulatorów, miejsca do pracy z prądem, internetem. Na szczęście dysponowałem dużym samochodem i on rozwiązywał problemy transportowe. Wyszukiwaniem miejsc do noclegów, postprodukcji i wysyłaniem gotowego materiału na serwery zajęliśmy się wspólnie z Kasią - wspomina J. Maryniaczyk.

Montaż materiałów, dopasowywanie muzyki, często trwały przez całą noc do godzin rannych kolejnego dnia. Niejednokrotnie montaż kończył się wraz z wyjściem pątników z miejsca noclegowego kolejnego dnia pielgrzymki. Wszystkie materiały znalazły się w internecie na stronach: www.tvpielgrzymka.pl i www.tv.pielgrzymka.eu. Pomysłem Jakuba była też podstrona tv pielgrzymki z intencjami, które wpisywali pielgrzymi na stronie www, a które od razu docierały e-mailem do Jakuba. Codziennie drukowano nowe intencje i codziennie przekazywano przewodnikom grup do "przemodlenia". Jeszcze przed wyruszeniem tamtej pielgrzymki powstała charakterystyczna animowana czołówka TV Pielgrzymka, która zaczyna każdy materiał filmowy do dzisiaj. Jej pomysłodawcą oraz twórcą jest również Jakub Maryniaczyk.

W pierwszym roku działania powstało ok. 40 filmów relacjonujących codziennie XXXI PPW na Jasną Górę. - Była to bardzo wyczerpująca praca dla całej trójki ale dająca wiele satysfakcji i zostawiająca po sobie trwały ślad i odzew wielu osób dziękujących za możliwość takiej formy łączności z pielgrzymką - tłumaczy Jakub. Filmy obejrzało od kilkudziesięciu do kilkuset osób. Rekord - prawie pięćset wyświetleń ma film z dnia wejścia na Jasną Górę.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama