Eucharystia na Ostrowie Tumskim, barwny korowód, występy i grochówka oraz spotkanie z ks. Janem Kaczkowskim - wrocławski finał kampanii Dni Kromki Chleba Caritas zdominował w sobotę centrum miasta.
- Nasze codzienne działania wypełniamy zwykle w ukryciu, cicho i pokornie. Wielu ludzi nie domyśla się nawet zakresu działań Caritas. Dziś chcemy, by nas zobaczono. Chcemy pokazać, że są ludzie, którzy dzielą się kromką chleba, ofiarowują swój czas, swoje siły - mówił ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Wielkie świętowanie rozpoczęło się Mszą św. w katedrze wrocławskiej, odprawionej pod przewodnictwem wikariusza biskupiego ds. duszpasterstwa, ks. Mariana Biskupa.
- Dobrze, że akcja „kromka chleba” odbywa się w czasie, gdy rolnicy dziękują za chleb z takim trudem zebrany, pośród suszy, gdy trwają dożynki, gdy chcemy siebie i drugich pobudzać do szacunku wobec chleba - zauważył.
Uczestnicy wrocławskiego finału akcji mieli okazję spotkać się z ks. Janem Kaczkowskim, znanym vlogerem, twórcą puckiego hospicjum, który sam zmaga się z chorobą nowotworową.
W czasie homilii zachęcał, by nie być „plastikowym” czy „pluszowym” księdzem czy katolikiem, lecz umieć ofiarowywać się. W ratuszu natomiast można było wysłuchać jego wykładu o tym, jak rozmawiać z chorymi.
Po Eucharystii - z Ostrowa Tumskiego do rynku i dalej, na pl. Solny - wyruszył barwny korowód pracowników, wolontariuszy i podopiecznych Caritas, członków Szkolnych Kół Caritas i Parafialnych Zespołów Caritas oraz warsztatów terapii zajęciowej.
Pochód otwierała orkiestra dętą OSP z Domaniowa oraz zespół teatralny Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dobroszycach. Na pl. Solnym trwał dalej radosny festyn, połączony z prezentacją kolejnych WTZ i promocją rozmaitych działań Caritas.
Wśród stoisk nie zabrakło stołu z pachnącymi bochenkami chleba. Każdy przechodzień mógł skosztować pysznej grochówki - takiej, jaka serwowana jest w caritasowskich stołówkach.
Poprzez akcję Kromka Chleba Caritas, która prowadzona jest od 2002 roku Caritas zbiera pieniądze na pomoc żywnościową dla najuboższych.
Ich wydatkowanie przeznaczane jest na posiłki oraz na najpotrzebniejsze produkty związane z ich przygotowaniem. Posiłki wydawane są osobom potrzebującym - samotnym matkom, osobom bezdomnym, dzieciom uczęszczającym do świetlic, beneficjentom centrów charytatywnych, jak również osobom starszym i wykluczonym społecznie.
Zobacz także TUTAJ