Nowy numer 43/2020 Archiwum

Fundament tożsamości

Zakończył się Kongres Europejski z okazji 50. rocznicy listu biskupów polskich do niemieckich.

Trzydniowy Kongres podsumował Bogusław Fiedor, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i członek Rady Społecznej przy Metropolicie Wrocławskim. Podkreślił, że dyskusja była bardzo wielowątkowa i ciężko odnieść się do wszystkich poruszonych wątków. Wyraził przekonanie, że słuchając wielu paneli wynika mocny przekaz - legitymizacja myśli, że kard. Kominek powinien być postrzegany jako jeden z ojców założycieli. Odwołał się do myśli wyrażonej przez abp. Alfonsa Nossola, który stwierdził, że Kominek pochodził ze Śląska, z ziemi, która jest łącznikiem między Wschodem i Zachodem Europy.

Jakie wnioski dla zjednoczonej Europy wynikają z Kongresu? - Wypowiedzi te zwracają uwagę na potrzebę nowej ewangelizacji, ale traktowanej jako cel sam w sobie, ale drogę do budowania, czy odbudowania fundamentu aksjologicznego wspólnoty europejskiej. Z całą pewnością pozostaje to w zgodności z podstawowym, moim zdaniem, przesłaniem całego Kongresu, że nie da się rozwijać europejskiej tożsamości jedności, w tym umacniać ekonomicznie, politycznie i kulturowo jej główną formę instytucjonalną (Unię Europejską, przyp red.), bez fundamentu etycznego - mówił.

Prof. Fiedor podkreślił także, iż jego immanentną częścią był i jest nadal, tak jak w czasach ojców założycieli Europy, system wartości oparty na aksjologii chrześcijańskiej. - Jako chrześcijanie zatroskani o przyszłość Europy powinniśmy szukać w tym zakresie porozumienia i wspólnoty z wszystkimi ludźmi dobrej woli, także niewierzącymi - dodał.

Uroczystego zamknięcia Kongresu dokonał metropolita wrocławski, abp Józef Kupny. - Było to bardzo ważne wydarzenie o znaczeniu religijnym, ale także naukowym. Dokonaliśmy pewnego bilansu za te minione 50 lat - zauważył. Przypomniał, że wydarzenie z 1965 r. było milowym krokiem, ale okupionym wielkim cierpieniem biskupów polskich. - Dzisiaj jesteśmy z tego dumni, szczycimy się tym i staramy nie tylko przypomnieć tamto wydarzenie historyczne, ale znaleźć kierunek wspólnego działania dla dobra Kościoła i dla dobra Europy. Ten Kongres daje nam wiele radości - dodał.

Metropolita wrocławski podkreślił, że droga do pojednania była bardzo długa, ale owocna, bo dzisiaj Polska i Niemcy są dobrymi przyjaciółmi, którzy wspólnie budują Europę. - Dzisiaj cieszymy się też, że odnajdujemy te nasze chrześcijańskie korzenie - zaznaczył. Na zakończenie zainicjował modlitwę "Ojcze nasz" i udzielił pasterskiego błogosławieństwa wszystkim zebranym.

***

W sobotnie przedpołudnie odbyła się ostatnia sesja Kongresu Europejskiego. W panelu pt. "Europa w poszukiwaniu tożsamości" prowadzonym przez europosła Jana Olbrychta wzięli udział: bp Gerhard Ulrich, zwierzchnik Zjednoczonego Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Niemiec, prof. Andrzej Wiszniewski, były minister nauki, senator Jarosław Obremski oraz o. Kazimierz F. Papciak, wykłada filozofii społecznej i politycznej oraz katolickiej nauki społecznej.

cz. 1 Wstęp: europoseł Jan Olbrycht

cz. 2 bp Gerhard Ulrich (tylko po niemiecku)

cz. 3 prof. Andrzej Wiszniewski

cz. 4 senator Jarosław Obremski

cz. 5 o. prof. Kazimierz F. Papciak

Czytaj i słuchaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama