Nowy numer 43/2020 Archiwum

Mały Król ze Strzelina

Figurka stała od lat nad chrzcielnicą kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Nieco zapomniana, nagle zaczęła przyciągać uwagę parafian. Swoje własne, strzelińskie Dzieciątko odkryli dzięki praskiemu.

Czasem trzeba odbyć daleką wędrówkę, by odkryć skarb, który jest bardzo blisko. Tak się stało w Strzelinie. – W październiku wyruszyło do Pragi aż 140 osób, członków i sympatyków Kręgu Biblijnego – mówi ks. Aleksander Ilnicki, wikary strzelińskiej wspólnoty pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. – Punktem centralnym pielgrzymki była Eucharystia na Malej Stranie, gdzie w kościele pw. NMP Zwycięskiej czczone jest Pražské Jezulátko. Pojawiła się wtedy myśl: przecież u nas też jest takie Dzieciątko!

Dla pątników praska wyprawa okazała się wielkim przeżyciem, zwłaszcza że Msza św. na Malej Stranie – podczas której rozważali tajemnicę dziecięctwa Bożego – zbiegła się w czasie z zakończeniem synodu biskupów poświęconego rodzinie.

Pojawiła się myśl o jakimś popielgrzymkowym wotum dziękczynnym. Pani Czesława Kot, posiadająca odpowiednie talenty, zaofiarowała się, że uszyje i wyhaftuje adwentowe szatki dla Dzieciątka ze Strzelina. Tak się stało. Mały Jezus został ubrany w strój o barwie delikatnego różu. Pomyślano od razu także o szatach na kolejne okresy liturgiczne, a przed Bożym Narodzeniem przed figurą odprawiona została nowenna do Dzieciątka Jezus.

O samej figurce niewiele wiadomo. Prawdopodobnie została podarowana strzelińskiej parafii przez redemptorystów z Barda Śl. Możliwe, że także poza okresem Adwentu i Bożego Narodzenia będą się przy niej odbywać specjalne nabożeństwa. Już planowana jest pielgrzymka do sanktuarium Dzieciątka Jezus w Jodłowej, gdzie znajduje się (koronowana w 1908 r.) figurka, będąca kopią praskiej. Z kolei historia Jezulátka z Pragi zaczyna się w Hiszpanii – gdzie Dzieciątko czczone było zwłaszcza w karmelitańskiej rodzinie zakonnej. Do Czech figurka dotarła jako prezent ślubny księżnej Polyxeny Lobkowitz, która z kolei przekazała ją klasztorowi Karmelitów Bosych w Pradze w 1628 r.

Mały Król ze Strzelina   Podczas pielgrzymki do Pragi Archiwum parafii

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama