Jak złożyć wniosek, gdzie i do kiedy? Przedstawiamy najważniejsze informacje dla wrocławskich rodzin dotyczące programu 500+.
Realizacja wsparcia rządowego dla polskich rodzin rozpocznie się już 1 kwietnia. Gmina Wrocław na zlecenie rządu przedstawiła dziś cały proces przeprowadzenia programu 500 złotych dla dziecka.
Szacunkowe dane wskazują, że liczba dzieci we Wrocławiu do lat 18 wynosi ok. 101 tysięcy. Tych, które skorzystają z pieniędzy będzie ok. 65 tys. Prognoza przewiduje ponad 40 tysięcy rodzin wrocławskich, które złożą wniosek o świadczenie wychowawcze.
Przypomnijmy, że kryterium przyznania dofinansowania na pierwsze dziecko jest ustalane na podstawie dochodu rodziny z 2014 roku, którego wysokość w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 800 zł netto lub 1200 w przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne. Na kolejne dzieci próg dochodowy obowiązywać nie będzie.
Pierwszy okres przyznania świadczeń przypada od dnia wejścia w życie ustawy (czyli 1 kwietnia) do 30 września 2017 roku. Roczny budżet dla Wrocławia na program 500+ to ponad 292 mln złotych. Proces przygotowawczy realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
- Dlaczego MOPS? Ponieważ realizuje już zadania z zakresu świadczeń rodzinnych. 1 marca ruszyły nabory na nowych pracowników. Tego wymaga przedsięwzięcie. Zatrudnimy do 23 marca na etacie 50 osób oraz 30 stażystów, a otrzymaliśmy już ponad 500 podań o pracę - Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta.
Wszyscy wnioskodawcy, który złożą wniosek do 1 lipca 2016 roku, otrzymają wyrównanie od 1 kwietnia 2016 roku. - Zachęcamy, żeby się szczególnie nie spieszyć ze składaniem. Nie ma konieczności przyjścia 1 kwietnia. Rozłóżmy sobie tę decyzję w terminie 3 miesięcy, żeby uniknąć kolejek i stresu - wyjaśnia J. Sutryk.
Jeśli wniosek wpłynie po 1 lipca 2016 roku, świadczenie zostanie przyznane od miesiąca jego złożenia bez wyrównania.
- Organ ma na wydanie decyzji i wypłacenie świadczenia wychowawczego trzy miesiące, licząc do dnia złożenia wniosku z kompletem dokumentów. Nie przychodźmy więc z dopominaniem się i pamiętajmy o tym zapisie - uczula dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.
Wpłaty będą następowały co miesiąc najpóźniej ostatniego dnia miesiąca. Osoby chcące otrzymać wsparcie na kolejne lata, będą zobowiązane złożyć ponownie wymagane dokumenty co roku.
Obecni już wnioskodawcy MOPS-u (klienci systemu świadczeń rodzinnych) będą obsługiwani przez pracowników Działu Świadczeń (to ok. 6 tys. wrocławskich rodzin) przy ul. Hubskiej 30-32.
Możliwości składania wniosków są różne. Wrocławianie mogą to zrobić osobiście w punktach stałych (poniżej ich lista), punktach mobilnych oraz drogą listowną lub elektroniczną. Punkty mobilne to żłobki i przedszkola, w których składać wnioski będą wyłącznie rodzice dzieci uczęszczających do placówki, w której znajduje się dany punkt. Wniosek dotyczy całej rodziny, a więc w przedszkolu czy żłobku można zgłosić dziecko, które tam uczęszcza oraz jego rodzeństwo.
- Otworzymy 6 stanowisk czynnych do godziny 20 (kilka godzin dłużej niż zwykle) w Dziale Świadczeń przy ul. Hubskiej. Wszystko z myślą o tych, którzy pracują w tradycyjnych godzinach, do popołudnia - tłumaczy Jacek Sutryk.
Sercem programu 500+ we Wrocławiu stanowić będzie Centrum Biznesu Grafit przy ul. Namysłowskiej 8, gdzie powstanie 29 punktów, także czynnych do godziny 20.
Ustawa zakłada trzy sposoby wniosków w formie elektronicznej: przez portal Empatia, portal PUE ZUS oraz portale bankowe. Systemy są jeszcze dopracowywane, ale będą gotowe i funkcjonalne od 30 marca lub 1 kwietnia.
Wnioski można pobrać ze strony MOPS-u TUTAJ. Są też wydrukowane w komórkach organizacyjnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na terenie całego miasta.
Podajemy także infolinię, która już funkcjonuje. Tam możemy rozwiać wszystkie swoje wątpliwości formalne. Numer: 071 78-22-322. Ewentualne zapytania można wysłać jeszcze mailem na adres: 500plus@mops.wroclaw.pl.
Czytaj też o programie 500+:
Punkty stałe składania wniosków na terenie Wrocławia Maciej Rajfur /Foto Gość