Nowy numer 2/2021 Archiwum

Tego oczekuje od nas Chrystus!

O ewangelicznym aspekcie akcji "Dar dla Aleppo" mówi "Gościowi Niedzielnemu" metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

Dlaczego wrocławski arcybiskup zdecydował się na powołanie akcji, która pomaga odbudować szpital św. Ludwika w Aleppo?

- Najprostsza odpowiedź brzmi: Bo tego oczekuje od nas Chrystus! Mam wrażenie, że zbyt często rozmawiamy o pomocy ofiarom wojny, używając kategorii politycznych i socjologicznych, a zbyt rzadko mówimy językiem Ewangelii - zauważa metropolita wrocławski.

I przytacza 25. rozdział Ewangelii wg św. Mateusza, gdzie mamy zapowiedź sądu ostatecznego. Nie tylko chodzi o to, że mamy zauważyć ludzi cierpiących, ale mamy także dostrzec w nich samego Jezusa.

- Może to zabrzmi mocno, ale to Chrystus przychodzi do nas w ludziach głodnych, którzy nie mają schronienia, ubrania, nie mają warunków, by się leczyć. Ten, od którego wszystko otrzymujemy przychodzi i prosi, byśmy się z Nim podzielili - naucza abp Józef Kupny.

Akcja “Dar dla Aleppo” zasypuje podziały i mobilizuje do współpracy: kościoły chrześcijańskie, samorządowców, przedsiębiorców i obywateli. Ma także, oprócz jasnego celu pomocy Syryjczykom, wymiar jednoczący.

- Jako chrześcijanie widząc cierpiącego człowieka powinniśmy działać podobnie do matki, która widzi, jak jej dziecko upadło i krwawi. Taka kobieta nie zastanawia się nad systemem pomocy, nie tworzy planów, ale zwyczajnie podbiega do dziecka i opatruje ranę. Działając w ten sposób wobec ludzi odrzuconych, możemy milcząco dawać bardzo wyraźne świadectwo naszej przynależności do Jezusa - mówi hierarcha.

Podkreśla przy tym także współpracę z ludźmi dobrej woli, nawiązywanie z nimi relacji i tym samym przyczynianie się do zmniejszenia poziomu zła i cierpienia w świecie.

Trzeba zaznaczyć, że szpital św. Ludwika w Aleppo, na który trwa zbiórka do końca czerwca, będzie pomagał nie tylko chrześcijanom, ale także muzułmanom, a właściwie wszystkim. To wyraźny sygnał dla nas, Dolnoślązaków, karmionych często przez media strachem przed islamem, terroryzmem.

- Kiedy rozmawiamy o ochronie życia i zdrowia drugiego człowieka, nie można dzielić ludzi na lepszych i gorszych, bardziej i mniej godnych pomocy. To niedopuszczalne! Każdy człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boże, każdy ma swoją godność i tyle powinno nam wystarczyć, by - jeśli mamy taką możliwość - nie pozwolić aby ktokolwiek cierpiał - podsumowuje abp Józef Kupny i zachęca wszystkich do włączenia się w akcję "Dar dla Aleppo".

Jak to zrobić? Wysyłając SMS 72405 o treści RATUJE lub wpłacają datki na konto 63102049000000850230555762 z dopiskiem "Dar dla Aleppo". Można także pomóc w organizacji pikników, festynów i innych wydarzeń, na których będą zbierane pieniądze dla syryjskiego szpitala. Więcej informacji na stronie www.dardlaaleppo.pl.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama