Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Powstanie warszawskie w moim życiu

Czego uczy nas historia powstania warszawskiego i postawa żołnierzy powstańczych? Odpowiadają ludzie różnych zawodów, środowisk i poglądów.

 s. Monika Głąb, zakonnica Zgromadzenia Sióstr Bożego Serca Jezusa

Powstanie Warszawskie stało się powiewem naszej dzisiejszej wolności. Przed 73 laty warszawiacy nie wycofali się w świat swoich prywatnych spraw, ale złożyli ofiarę trudu, zmęczenia a nawet życia. W to trudne doświadczenie wpisane było zwycięstwo Boga. Wielu z tych bohaterów szło do walki z pokojem serca i nadzieją wieczności. Jak pisze Jan Kochanowski: "A jeśli komu droga otwarta do nieba - to tym, co służą Ojczyźnie". 

To dzięki bohaterom powstania warszawskiego możemy dziś żyć w wolnym kraju. Dzięki swej pracy, mądrości i odwadze położyli podwaliny pod wolną ojczyznę. A my dziś spłacamy ten dług wolności. I tu rodzi się pytanie - jak go spłacamy? To wydarzenie pobudza do rachunku sumienia ze swej odpowiedzialności za matkę ojczyznę. Wyrazem tej odpowiedzialności i spłacaniem długu może być pamięć i modlitwa za poległych.

Martyna Czerwik, inżynier mechanik

Postawa powstańców warszawskich powoduje, że jestem wzruszona i jeszcze bardziej dumna ze swojej narodowości. Podjęcie działania, będąc nawet na straconej pozycji, wymaga wielkiego hartu ducha, siły oraz wiary w lepsze jutro, a to w obecnych czasach bywa coraz rzadsze. Powstańcy okazali się być niebywale odważni i pewni siebie. To skłania mnie do codziennego patriotyzmu, dumy z pochodzenia. Z drugiej strony ułańska fantazja walczących najczęściej przynosiła im śmierć. Jakby myśleli tylko chwilą, nie wiedząc o tym, że życie po wojnie nadal się będzie toczyć w tej, czy innej formie. To jest dla mnie przestrogą, by jednak zachowywać umiar w niektórych działaniach i kierować się chłodną inżynierską głową.

Dzięki takiej, a nie innej historii, którą bardzo mocno interesowałam się będąc jeszcze w podstawówce i w gimnazjum, mam mobilizację, by być dobrym człowiekiem, pomagać innym nawet, kiedy nie jest mi to na rękę. Nie możemy wstydzić się własnej historii i przede wszystkim powinniśmy ją prostować, gdy często w innych krajach jest zakrzywiana z powodu różnych interesów.

 

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy