Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wykręcili światło na choince

Przed Urzędem Wojewódzkim rozbłysła choinka. Ale żeby lampki na świątecznym drzewku mogły się zapalić, wojewoda dolnośląski i wiceminister środowiska musieli trochę popedałować na rowerze.

Lampki na świątecznym drzewku zasilanie były z odnawialnych źródeł energii (OZE). Nie chodzi jednak o energię z paneli słonecznych czy wiatraków, ale z rowerowych dynam napędzanych siłą ludzkich mięśni. I tak "na pierwszy ogień" rowerowy poszli: wojewoda, minister oraz dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowisk. Aby choinka mogła się zaświecić, musieli pedałować na rowerach 2 minuty.

Później każdy chętny mógł spróbować swoich sił na ustawionych przez urzędem rowerach. Przy choince został zainstalowany specjalny miernik wytworzonej energii, który na bieżąco na ekranie wyświetlał ilość "wykręconej", zielonej energii. Organizatorzy przygotowali nagrody dla prośrodowiskowych rowerzystów: żywe choinki, odblaski rowerowe i ładowarki solarne.

- W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na niezwykle ważną kwestię związaną z ochroną środowiska. Należy stale edukować mieszkańców Dolnego Śląska, jeżeli chodzi o zachowania proekologiczne, również związane z kwestiami smogu, które są dla mnie bardzo ważne. Jesteśmy pierwszym urzędem wojewódzkim, który ma pszczoły. Dziś także jako pierwsi siłami nóg zapaliliśmy choinkę - mówi wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

Podkreśla, że takie działania mają promować walkę ze smogiem i prowadzić pedagogikę zdrowych zachowań wśród Dolnoślązaków. Przedświąteczna akcja wspiera zdrowy styl życia.

Przypominamy, że dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Dolnoślązacy mogą wymieniać węglowe "kopciuchy" m.in. na kotły gazowe, elektryczne oraz instalacje wykorzystujące OZE: pompy ciepła i kolektory słoneczne.

- Jest to możliwe dzięki specjalnemu programowi antysmogowemu z budżetem 50 milionów złotych, który fundusz uruchomił w tym roku. Z programu skorzystało już 21 dolnośląskich samorządów - informuje wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek.

Jak zaznacza, wydarzenie zapalenia antysmogowej choinki ma także zainteresować społeczeństwo tym, że rząd Prawa i Sprawiedliwości bardzo mocny nacisk kładzie na czyste powietrze, wodę i środowisko.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama