GN 3/2019 Archiwum

Przygotowań ostatnia prosta

Za nami ostatnie robocze spotkanie przewodników grup Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Wszystko już prawie gotowe, by 2 sierpnia wyruszyć w drogę na Jasną Górę.

Przypomnijmy. Tegoroczna, 38. Piesza Pielgrzymka Wrocławska odbędzie się pod hasłem "Veni", czyli przyjdź (w odniesieniu do Ducha Świętego, przyp. red.). Wokół niego będą krążyły rozważania - przed południem omówione zostaną Dary Ducha Świętego, a konferencje popołudniowe dotyczyć będą Owoców Ducha Świętego. Myśl przewodnią  uzupełnią dwa inne akcenty. W pielgrzymce na Jasną Górę nie może braknąć maryjności, a w tym roku dojdzie jeszcze element patriotyczny w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości.

- Podczas ostatniego spotkania zdecydowaliśmy, że za sprawy związane z liturgią odpowiedzialny będzie ks. Radosław Wolniczek - mówi ks. Tomasz Płukarski, zastępca głównego przewodnika i rzecznik prasowy PPW. Podkreśla, że omówione zostały szczegóły organizacyjne dotyczące trasy, noclegów oraz zakwaterowania dla służb. - Mamy jeszcze kilka niewiadomych. W kilku parafiach zmienili się proboszczowie i musimy na nowo ustalić czy będziemy mogli korzystać z dotychczasowych miejsc. Podobnie jest też choćby w Częstochowie na Zaciszu, gdzie od lat nocuje cała pielgrzymka. To są drobne rzeczy, ale kwatermistrzowie będą musieli sobie z nimi poradzić - dodaje.

Zasadniczo trasa się nie zmienia, choć może zdarzyć się wyjątek. - Między Blachownią, a Częstochową trwa budowa autostrady A1. Jeszcze nie wiemy czy będziemy mogli przejść dotychczasowymi ulicami. Być może zaistnieje potrzeba nadłożenia ok. kilometra, by ominąć budowę. Decyzja zapadnie jednak na ostatnią chwilę.

Nowością pielgrzymkową będzie w tym roku ankieta. Ks. T. Płukarski zaznacza, że organizatorom zależy, by pątnicy ocenili jakość organizacyjną oraz podzielili się swoimi oczekiwaniami, które będą wskazówkami na przyszły rok co należy zmienić od strony technicznej. - Ankieta będzie w formie elektronicznej i poprosimy pielgrzymów, by podczas trwania naszych rekolekcji w drodze ją wypełnili. Ona nie zostanie uruchomiona pierwszego dnia, ale któregoś kolejnego, gdy pojawią się pierwsze kryzysy. To wtedy przychodzą czasem negatywne emocje i wnioski "na szybko". Chcemy by zostały zwerbalizowane - wyjaśnia. - To wszystko ma wzbudzić współodpowiedzialność za pielgrzymkę. To nasza wspólna sprawa. Chcemy się rozwijać

Ważną informacją dla tych, którzy chcieliby odwiedzić uczestników PPW jest godzina niedzielnej Mszy św. (5 sierpnia) - Rozpoczniemy ją już o 9.30. Zapraszamy. Podczas tej Eucharystii zostanie udzielony sakrament I Komunii Świętej jednemu dziecku.

Wiadomo również, że jednym z uczestników PPW będzie bp Jacek Kiciński, który również wygłosi część homilii podczas Mszy św. pielgrzymkowych. Drugą część rozważań zagospodaruje główny przewodnik, ks. Stanisław "Orzech" Orzechowski.

Wkrótce uruchomiony zostanie serwis specjalny poświęcony 38. Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej na Jasną Górę. Bądźcie czujni i zaglądajcie na wroclaw.gosc.pl.

Czytaj więcej:

Zobacz zdjęcia z ubiegłego roku:

I jeszcze na zachętę ubiegłoroczny hit PPW, który obiegł całą Polskę w wersji "w drodze":

i w wersji scenicznej:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama