Przewodnicy grup Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej spotkali się, by ustalić kolejne szczegóły tegorocznego wydarzenia. Start 2 sierpnia.
Czymś bardzo zauważalnym podczas tegorocznych przygotowań do Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej jest duże zaangażowanie księży przewodników, by te rekolekcje były pełne Ducha Świętego. Pielgrzymka to ogromne przedsięwzięcie logistyczne i czasem drobne szczegóły wpływają na te istotne sprawy, czyli na owocne przeżycie tego czasu - tłumaczy ks. Tomasz Płukarski, zastępca głównego przewodnika i rzecznik prasowy PPW. To właśnie dlatego przygotowania trwają tak długo i są tak żmudne.
Każdego roku pielgrzymka się zmienia, a na przestrzeni lat jest to widoczne jeszcze wyraźniej. - Dawniej akcent był położony na niepodległości i patriotyzmie. Dzisiaj, gdy żyjemy w wolnym kraju, powody pielgrzymowania się zmieniły. I naszym zadaniem jest dostosować się do oczekiwań pątników. Stąd hasło, które wybraliśmy - Veni, czyli przyjdź (w odniesieniu do Ducha Świętego, przyp. red.). Mamy świadomość, że świat się bardzo szybko rozwija, to bez pomocy Ducha Świętego nie jesteśmy w stanie nie w tym świecie zrobić - dodaje. Wokół tego hasła będą krążyły rozważania. - Ustaliliśmy, że przed południem omówione zostaną Dary Ducha Świętego, a konferencje popołudniowe dotyczyć będą Owoce Ducha Świętego.
Myśl przewodnią tegorocznego pielgrzymowania uzupełnią dwa inne akcenty. - Nie zapominamy, że zmierzamy na Jasną Górę do Królowej Polski. Maryja będzie nam towarzyszyć cały czas i to przez Jej wstawiennictwo będziemy powierzać swoje prywatne intencje, archidiecezję i przede wszystkim naszą ojczyznę w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości - mówi ks. Płukarski. Ten ostatni element będzie podkreślony przedostatniego dnia nabożeństwem dziękczynnym po Mszy św. w Blachowni. - Wtedy każdy pielgrzym otrzyma drobną pamiątkę, na której znajdzie modlitwę o Dary Ducha Świętego św. Jana Pawła II i modlitwę za ojczyznę. Ponad to codziennie odmawiać będziemy "Modlitwę za ojczyznę" ks. Piotra Skargi i słuchać przed "Aniołem Pańskim" rozważań papieża-Polaka o ojczyźnie i wolności.
Co jeszcze wiemy? Przede wszystkim nie zmienia się termin pielgrzymki. Wyjście głównej grupy zaplanowano 2 sierpnia o 6.00 w katedrze wrocławskiej, a Mszę św. na zakończenie 10 sierpnia o 11.00 na błoniach jasnogórskich. Wyjątkiem jest grupa XIV, która pielgrzymkę rozpoczyna już 31 lipca i do głównego nurtu dołącza 2 sierpnia popołudniu w Trzebnicy.
Podczas spotkania księży przewodników ustalono reorganizację niektórych grup. Wszystko po to, by łatwiej było przewodnikom ogarnąć sprawy organizacyjne. W tym roku pątnicy z Brzegu dołączą do grupy IV (oławskiej), natomiast pielgrzymi z Brzegu Dolnego, Wołowa i okolic do gr. XIV (dotychczas Milicz i Góra Śląska). Swoje "terytorium" zmieni również gr. VII, która obejmie oprócz Strzelina, Kątów Wrocławskich i Wiązowa całą południowo-zachodnią część Wrocławia, a nie tylko, jak dotychczas Nowy Dwór.
Na dzień dzisiejszy wiemy również o tym, że podczas pielgrzymki - w sanktuarium św. Anny w Oleśnie - jedna osoba przyjmie sakrament bierzmowania. - Mamy też informację zwłaszcza dla pielgrzymów duchowych. Z okazji 500. rocznicy poświęcenia kościoła w Oleśnie, każdy, kto połączy się duchowo z nami podczas Mszy św. ma możliwość uzyskania łaski odpustu zupełnego - zaznacza ks. T. Płukarski.
Znamy również artystę, który wystąpi podczas dorocznego koncertu w Kluczborku. Materiał ze swojej najnowszej płyty zaprezentuje raper z archidiecezji wrocławskiej - ks. Jakub Bartczak.
- Do startu pielgrzymko pozostało jeszcze trzy i pół miesiąca. Pracujemy nad tym, by wszystko było dopięte organizacyjnie jak najlepiej.
"Gość Wrocławski" jest partnerem medialnym pielgrzymki. Przygotowujemy serwis specjalny, w którym będzie można znaleźć wszelkie potrzebne informacje organizacyjne oraz, każdego dnia pielgrzymki, aktualne relacje, ciekawostki i multimedia.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.