Teologia, jeśli chce uczciwie spełnić swoje zadanie, nie może ograniczać się do prostego mówienia o wierze lub zwykłego wyjaśnienia doktryny Kościoła - mówił kard. Gerhard Müller. Czym ma więc być teologia?
8. Teologia - dla przepowiadania
„Kościół troszczy się o to, aby Ewangelię głosić przede wszystkim na uniwersytetach, które jeszcze jej nie znają a są gotowe przyjąć ją bez ograniczeń”. W ten sposób Kongregacja Nauczania Katolickiego razem z Papieską Radą ds. Świeckich i Papieską Radą ds. Kultury, w piśmie Obecność Kościoła na Uniwersytecie i w kulturze uniwersyteckiej 1994 (zob. VAS 118, 9) uchwyciła ważny dla teologii aspekt: teologia jest również głoszeniem Słowa Bożego w świecie. Uniwersytet jest w jego swoistym środowisku wymianą naukową i miejscem spotkań ludzi.
Teologii nie można uczyć bezstronnie (wertfrei) i neutralnie. Zawsze z poszanowaniem własnej metody i wymagań czasu, teologia może uzyskać wzrost wyzwań [naukowych] przez kontakt z innymi dyscyplinami wiedzy, takimi jak historia, językoznawstwo, filozofia i nauki przyrodnicze. Nauki te często wprost stawiają nowe pytania dla teologii naukowej, która jest stymulowana do nowych badań przez uniwersytecką wymianę.
Misja przepowiadania nauczyciela i jego współpracowników musi być niesiona przez wiedzę, że treści teologii posiadają zawsze znaczenie egzystencjalne. Obecność teologii na uniwersytetach i uczelniach wyższych daje niezliczonym młodym ludziom możliwość zajęcia się istotnymi kwestiami ich istnienia, a nawet, jeśli nie są studentami teologii, aby nawiązać kontakt z Kościołem i wiarą w Trójjedynego Boga, inkarnację i przebóstwienie człowieka. Prawdziwa nauka ma swój ostateczny cel jednak nie w technologii, lecz w mądrości.
O cnocie sapientia mówi Pismo święte w księdze Mądrości 6,16-19:
[Ona] sama bowiem obchodzi i szuka tych, co są jej godni, objawia się im łaskawie na drogach i wychodzi naprzeciw wszystkim ich zamysłom.
Początkiem jej najprawdziwszym - pragnienie nauki, a staranie o naukę - to miłość, miłość zaś - to przestrzeganie jej praw, a poszanowanie praw to rękojmia nieśmiertelności, a nieśmiertelność przybliża do Boga.