Nowy numer 5/2023 Archiwum

Pomaganie na dobry start

- Jako młodzież przez cały rok bierzemy od innych, a teraz w trakcie Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych możemy dać coś od siebie - mówią członkowie KSM.

Od środy młodzi ludzie z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży formują się w Henrykowie i przygotowują Pielgrzymkę Osób Niepełnosprawnych. - Kiedyś w grupie integracyjnej ktoś powiedział, że to jest piękne zakończenie wakacji dla gimnazjalistów i licealistów, którzy wracają do szkoły od września - odpowiada Mateusz, zapytany, co jest specjalnego w Zjeździe Formacyjnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej. - Jest to dobry start, właśnie przy drugim człowieku, który potrzebuje naszej pomocy. Jako KSM angażujemy się, jesteśmy z nimi - i to dobry początek nowego roku.

Pierwsze takie spotkanie w dawnym opactwie cystersów w Henrykowie odbyło się w 2010 r. Było wtedy tylko 60 uczestników i 600 pielgrzymów. Sama Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych zakończyła się powodzeniem, choć ze względu na mocny deszcz w kościele odbyła się również część artystyczna, a pielgrzymi przeszli tylko na posiłek do sali gimnastycznej. Po zakończeniu jedna z uczestniczek zaczepiła w przedsionku kościoła wolontariuszkę ze słowami: „Chciałabym, żeby takie spotkanie było tu co miesiąc”. To akurat niemożliwe, ale pielgrzymka odbywa się co roku - teraz już po raz dziewiąty.

Przygotowania do kolejnej edycji rozpoczynają się już wtedy, gdy pod koniec pielgrzymki ogłaszana jest data na kolejny rok. Porządkowane są zebrane informacje, rozpoczyna się dyskusja: Co możemy poprawić? Co zrobić, żeby było jeszcze lepiej? Dzięki ogromnej życzliwości arcybiskupa Józefa Kupnego oraz jego poprzedników i Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego nie trzeba martwić się o miejsce, w którym będzie można zorganizować kolejne spotkanie. Od stycznia rozpoczynają się prace przygotowawcze, pierwsze zapisy i decyzje dotyczące Zjazdu Formacyjnego. Dla młodzieży pielgrzymka jest swoistym zwieńczeniem całego roku formacyjnego i początkiem kolejnego. Zapraszanie na Zjazd Formacyjny rozpoczyna się podczas rekolekcji zimowych, bo bez młodych wolontariuszy wydarzenie nie może się odbyć.

W programie Zjazdu Formacyjnego pojawia się inne rozwinięcie skrótu KSM: Kształtuj Swoją Młodość. To właśnie te słowa wraz z zawołaniem dają ramy organizacyjne - pierwszy dzień jest dniem kształtowania przez cnotę. Oficjalne rozpoczęcie wyznacza Koronka do Miłosierdzia Bożego, po czym w mniejszych grupach rozpoczynają się zabawy integracyjne i tańce. Stałymi elementami planu są modlitwy liturgią godzin i poranne Msze św., jak również godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu w środę i w piątek. Każdego popołudnia młodzież słucha konferencji. W tym roku w serii zatytułowanej „Bądź szalony” ks. Kamil Kasztelan mówił m.in., że: „Świętość wymaga odwagi, by spełnić Boże wezwanie”.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy