Nowy numer 08/2020 Archiwum

Z Wrocławia na operowe sceny świata

Dominika Zamara - uznawana za jedną z najwybitniejszych współczesnych śpiewaczek operowych - promuje polską kulturę daleko poza granicami kraju. W tym roku nagrała płytę z pieśniami Fryderyka Chopina. Wkrótce wystąpi z koncertami także na Dolnym Śląsku.

- Z zasady zawsze chcę respektować oryginalną tonację i oryginalny język. W Ameryce zdarza się, że opery włoskie są śpiewane w języku angielskim. Brzmi to okropnie. Każdy język ma swój odrębny, piękny kolor. Kompozytor wybiera sobie język, który wyraża uczucia bohaterów na scenie. Ten wybór ma głęboki sens - zaznacza.

W planach jest już kolejna płyta artystki, również we współpracy z Franco Moro. - Być może będą to arie Vincenzo Belliniego, które często śpiewam na koncertach - mówi D. Zamara. - Jest wiele analogii między Chopinem i Bellinim. Chopin kochał operę, choć sam nigdy żadnej nie napisał. Istnieją jego dzieła, w których słychać inspirację Bellinim. Z kolei Bellini kochał Chopina, co również słychać.

Dominika Zamara koncertuje w wielu miejscach na świecie, m.in. w USA, w Korei Południowej, w Chinach. Wkrótce wyrusza na festiwal muzyki sakralnej w Czechach. Coraz częściej jednak śpiewa w Polsce.

- Po 11 latach spędzonych we Włoszech i tułaczki po świecie bardzo tęsknię za Ojczyzną - mówi. - 27 września w Filharmonii Jeleniogórskiej wykonam recital z gitarzystą hiszpańskim, 22 października będę śpiewać w Świdnicy wraz z wybitną organistką Zuzanną Bator. Zapraszam.

Płytę z pieśniami Chopina można kupić on-line, m.in. poprzez stronę Elegia Classics: TUTAJ

Z Wrocławia na operowe sceny świata   Nowa płyta artystki Materiały prasowe

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

 • Michalek124
  09.09.2018 02:01
  Michalek124
  Brava!!!!!!!!!!!!!!
  doceń 5
 • orlorg
  13.09.2018 08:35
  Z całym szacunkiem, nie wiem kto uważa Panią Dominikę za jedną z najwybitniejszych, szczerze mówiąc gra z podrzędnymi grającymi niezbyt czysto (delikatnie rzecz ujmując) orkiestrami jej głos i wykonania też jakoś nie zachwycają. Że zdumieniem czytam o światowych operach...
  doceń 4
 • Tymoteuszul
  15.09.2018 00:11
  Genialny głos i to nasza Polka.
  doceń 1
 • Tymoteuszul
  15.09.2018 00:13
  Dominika Zamara to nasza duma narodowa.Gratuluje kariery i plyty z Chopinem.
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama