GN 41/2019 Archiwum

Z Wrocławia na operowe sceny świata

Dominika Zamara - uznawana za jedną z najwybitniejszych współczesnych śpiewaczek operowych - promuje polską kulturę daleko poza granicami kraju. W tym roku nagrała płytę z pieśniami Fryderyka Chopina. Wkrótce wystąpi z koncertami także na Dolnym Śląsku.

Płyta pt. „Chopin LIEDER OP. 74” zawiera pieśni głównie tego polskiego kompozytora w wykonaniu Dominiki Zamary (sopran), której akompaniuje pianista z Padwy Franco Moro.

- Nagraliśmy wszystkie możliwe pieśni Chopina - wyjaśnia artystka. - Są wśród nich prawdziwe perełki: „Jakież kwiaty, jakie wianki” - pieśń, która nigdzie do tej pory nie została wykonana, czy utwór „Narzeczony”, który śpiewam w tonacjach oryginalnych. Niektóre z tych pieśni, jak na przykład „Czary”, są napisane w bardzo niskich tonacjach, wręcz na mezzosopran. Nie są łatwe, uważam jednak, że należy respektować zamysł kompozytora. Oprócz Chopina nagraliśmy także pieśni Moniuszki - „Sen” i „Prząśniczkę” - oraz Paderewskiego „Gdy ostatnia róża zwiędła”.

Śpiewaczka przyznaje, że zależy jej na promowaniu polskiej muzyki, kultury we Włoszech i nie tylko.

- Chopin jest znany z dzieł fortepianowych, ale mało kto na świecie zna jego pieśni. Płyta umożliwia spotkanie z językiem polskim, z utworami polskich poetów romantycznych. Wykonywałam cykl tych pieśni na przykład w Meksyku. Słuchaczom bardzo się podobało, ale pytali: „o czym są te teksty?” Elegia Classics z Turynu, wydawca płyty, zadbał o dołączenie do niej tłumaczeń tekstów: są dostępne po polsku, angielsku i włosku. To bardzo cenne - dodaje śpiewaczka.

- Urodziłam się we Wrocławiu i to miasto zawsze mnie inspirowało. Mój ś.p. ukochany dziadek Stanisław był organistą. Mieszkaliśmy razem. Grał na organach, a ja śpiewałam - muzyka towarzyszyła mi więc od samego początku. Należałam do scholi, która prawie każdej niedzieli śpiewała na Mszy św. o 11.00 w kościele św. Krzyża. Scholę prowadziła s. Samuela i to ona wybrała mnie jako solistkę tego zespołu. Wiele jej zawdzięczam - mówi D. Zamara.

W szkole muzycznej we Wrocławiu uczyła się gry na fortepianie, a także śpiewu. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na wydziale wokalnym w klasie prof. Barbary Ewy Werner. Przełomowe w życiu sopranistki było stypendium na studia we Włoszech.

- Nauka w konwersatorium w Weronie to było spełnienie moich marzeń, bo przecież opera narodziła się we Włoszech. Mogłam się tu kształcić u wybitnych mistrzów włoskiego bel canto [rodzaj techniki wokalnej]. Ukończyłam także Uniwersytet Mozarteum w Salzburgu - opowiada.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Michalek124
  09.09.2018 02:01
  Michalek124
  Brava!!!!!!!!!!!!!!
  doceń 5
 • orlorg
  13.09.2018 08:35
  Z całym szacunkiem, nie wiem kto uważa Panią Dominikę za jedną z najwybitniejszych, szczerze mówiąc gra z podrzędnymi grającymi niezbyt czysto (delikatnie rzecz ujmując) orkiestrami jej głos i wykonania też jakoś nie zachwycają. Że zdumieniem czytam o światowych operach...
  doceń 4
 • Tymoteuszul
  15.09.2018 00:11
  Genialny głos i to nasza Polka.
  doceń 1
 • Tymoteuszul
  15.09.2018 00:13
  Dominika Zamara to nasza duma narodowa.Gratuluje kariery i plyty z Chopinem.
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL