Nowy numer 34/2019 Archiwum

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu pomnikiem historii

Uroczyste wręczenie przez prezydenta RP Andrzeja Dudę oficjalnych dokumentów stwierdzających przyznanie tytułu odbyło się 10 grudnia.

Wniosek o ustanowienie zamku – wraz z kaplicą św. Jadwigi – Pomnikiem Historii został złożony w październiku 2017 r. przez brzeskie starostwo, Muzeum Piastów Śląskich i parafię pw. Krzyża Św. w Brzegu.

Zamek istniał w Brzegu już w XIII w. W XVI w., za czasów księcia Jerzego II i jego żony Barbary, został przebudowany w stylu renesansowym. Rezydencja – nazywana Śląskim Wawelem, ze wspaniałym budynkiem bramnym z wizerunkami Piastów (królów Polski i śląskich książąt) i dziedzińcem z krużgankami – należy do najpiękniejszych zabytków renesansowych w Polsce.

Przynależąca do rezydencji kaplica św. Jadwigi to wielka nekropolia Piastów śląskich – spoczęło tu ponad 40 ich przedstawicieli. W badaniu dziejów piastowskiego rodu specjalizuje się Muzeum Piastów Śląskich, którego siedzibą jest obecnie brzeski zamek.

Pomnikiem Historii może zostać zabytek posiadający szczególne znaczenie dla polskiej kultury. Dodajmy, że tytuł ten zyskuje kolejny obiekt związany ze św. Jadwigą Śląską (wiadomo, że zamek, choć nie w obecnej postaci, istniał w Brzegu za czasów panowania jej męża – mogła więc tu bywać). Pomnikiem historii został w 2014 r. zespół dawnego opactwa cysterek w Trzebnicy.

Zobacz także TUTAJ i TUTAJ

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu pomnikiem historii   Wejście na dziedziniec Agata Combik /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL