GN 2/2021 Archiwum

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu pomnikiem historii

Uroczyste wręczenie przez prezydenta RP Andrzeja Dudę oficjalnych dokumentów stwierdzających przyznanie tytułu odbyło się 10 grudnia.

Wniosek o ustanowienie zamku – wraz z kaplicą św. Jadwigi – Pomnikiem Historii został złożony w październiku 2017 r. przez brzeskie starostwo, Muzeum Piastów Śląskich i parafię pw. Krzyża Św. w Brzegu.

Zamek istniał w Brzegu już w XIII w. W XVI w., za czasów księcia Jerzego II i jego żony Barbary, został przebudowany w stylu renesansowym. Rezydencja – nazywana Śląskim Wawelem, ze wspaniałym budynkiem bramnym z wizerunkami Piastów (królów Polski i śląskich książąt) i dziedzińcem z krużgankami – należy do najpiękniejszych zabytków renesansowych w Polsce.

Przynależąca do rezydencji kaplica św. Jadwigi to wielka nekropolia Piastów śląskich – spoczęło tu ponad 40 ich przedstawicieli. W badaniu dziejów piastowskiego rodu specjalizuje się Muzeum Piastów Śląskich, którego siedzibą jest obecnie brzeski zamek.

Pomnikiem Historii może zostać zabytek posiadający szczególne znaczenie dla polskiej kultury. Dodajmy, że tytuł ten zyskuje kolejny obiekt związany ze św. Jadwigą Śląską (wiadomo, że zamek, choć nie w obecnej postaci, istniał w Brzegu za czasów panowania jej męża – mogła więc tu bywać). Pomnikiem historii został w 2014 r. zespół dawnego opactwa cysterek w Trzebnicy.

Zobacz także TUTAJ i TUTAJ

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu pomnikiem historii   Wejście na dziedziniec Agata Combik /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama