Od stycznia trwa projekt badawczy prowadzony przez Hospicjum Dla Dzieci Dolnego Śląska "Formuła Dobra" pod nazwą "Hospicjum dla życia poczętego". Zakończył się już I etap gromadzenia danych. Wyłaniający się obraz jest ciekawy i zaskakujący, choć na pełne wyniki trzeba jeszcze poczekać.
Hospicjum "Formuła dobra" podjęło badania nad tym, czy tematyka opieki paliatywnej perinatalnej jest znana i rozumiana przez Polaków, co na te tematy mówi i pisze się w mediach, czy Polacy są skłonni wspierać finansowo instytucje, które się tym zajmują. Po co? Bo bardzo ważne dla skutecznych działań społecznych jest wzajemne zrozumienie.
Czytaj także:
Badania trwają od początku stycznia i prowadzone są dwutorowo: firma badawcza SW Research przeprowadziła wywiady na reprezentatywnej grupie 1012 Polaków w wieku powyżej 18 lat, a Firma Newspoint wykonuje monitoring internetu dla zebrania danych do analizy dotyczącej tego kto i w jaki sposób wypowiada się o hospicjach w internecie - ten proces jeszcze trwa, a jego zakończenie przewidywane jest na drugą połowę lutego.
- Z częściowych na razie danych wyłania się ciekawy obraz sytuacji. Okazuje się na przykład, że tylko niewielki procent Polaków wie, czym są hospicja perinatalne, a więc potrzeba rzetelnej informacji na ten temat wydaje się ogromna. Jednocześnie zaskakująco duża liczba badanych uważa, że opieka nad nieuleczalnie chorymi, nienarodzonymi dziećmi to nadmierne obciążenie dla społeczeństwa - komentuje firma SW Research. - Bardzo ciekawe może okazać się też, czy opinie są skorelowane z politycznymi sympatiami ankietowanych - dodają badacze.
Przedstawiciele firmy Newspoint monitorującej sieć mówią, że temat hospicjów perinatalnych jest rzadko podejmowany w polskim internecie. - Na tym etapie analiz wydaje się, że najwięcej wpisów na ten temat znaleźć można na Facebooku. To, co jest w internecie, to znacznie częściej doświadczenia, jakimi dzielą się rodzice z innymi, niż materiały dziennikarskie lub profesjonalnie opracowane, pełne informacje - analizują.
Połączenie danych uzyskanych z dwóch źródeł pozwoli badaczom na przeprowadzenie analizy i wyciągnięcie wniosków, jak przedstawiają się w Polsce opinia, wiedza i postawy wobec hospicjów dla nienarodzonych. Czy jest to forma akceptowana czy może ma swoich przeciwników? Jakie są argumenty, kto podejmuje te tematykę w mediach i czy jest ona podawana profesjonalnie albo może mamy do czynienia ze stereotypami - wyjaśnia dr Zbigniew Chmielewski koordynujący ten projekt badawczy.
Więcej na ten temat wkrótce na: wroclaw.gosc.pl.