Nowy numer 43/2020 Archiwum

Jubileusz wrocławskich Mniszek Benedyktynek Sakramentek

Siostry, które od lat 70. ubiegłego wieku modlą się przy ul. Przedwiośnie we Wrocławiu, świętują 300-lecie swojej wspólnoty. Zrodziła się we Lwowie. Bullę erekcyjną zakonnice otrzymały w 1719 r.

Została wystawiona z datą 16 marca, ale do sióstr dotarła w maju – dlatego właśnie w tym miesiącu po 300 latach obchodzą swój jubileusz. 5 maja o 11.00 abp Józef Kupny będzie przewodniczył w ich wrocławskiej kaplicy uroczystej Mszy św.

Do Lwowa przed laty dotarły z Warszawy – gdzie z kolei ich klasztor został ufundowany w 1687 r., dzięki staraniom królowej Marysieński, jako wotum wdzięczności za zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem.

– Siostry tworzące zaczątek naszej wspólnoty przybyły do Lwowa w 1709 r. z Warszawy, uciekając stamtąd przed wojną i zarazą – wyjaśnia s. Edyta Nowak z wrocławskiego klasztoru. – Większość wróciła z czasem do macierzystego domu, natomiast 7 sióstr zostało we Lwowie i rozpoczęło starania o fundację.

Zanim w 1719 r. otrzymały wspomnianą bullę, długo ważyła się sprawa ich obecności we Lwowie – niełatwo było o odpowiednie miejsce dla zakonnic. W końcu udało się dzięki fundacji Zofii Cetner. Dziewczyna, przyjęta na pensję u sióstr, dołączyła do grona benedyktynek i ufundowała klasztor.

W 1946 musiały opuścić Lwów. Dotarły najpierw do Pławniowic pod Gliwicami (gdzie nie było odpowiednich warunków do życia kontemplacyjnej wspólnoty), potem do Barda Śl. Ostatecznie trafiły do wrocławskich Pawłowic, gdzie znajdował się zrujnowany klasztor przedwojennych karmelitanek bosych. Pierwsze siostry zamieszkały tu 7 grudnia 1972 r. Dołączyły do nich w 1975 r. siostry z Barda Śl., a w 1976 r. z Pławniowic.

Więcej: benedyktynki-sakramentki.wroclaw.pl.

Zobacz także:

S. Maria Bernarda ukończyła 100 lat

U benedyktynek sakramentek

Jubileusz wrocławskich Mniszek Benedyktynek Sakramentek   Klasztor przy ul. Przedwiośnie Agata Combik /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama