Jan Kutkowski, Krzysztof Majder i Michał Staszak otrzymali święcenia diakonatu z rąk bp. Jacka Kicińskiego w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Oławie. W tym roku obchodzona jest w nim szczególna rocznica związana z życiem bł. ks. Bernarda Lichtenberga.
– Trzy rzeczywistości stanowią fundament pielgrzymki naszego życia: słowo Boże, modlitwa i sakramenty oraz świadectwo – mówił bp Jacek, podkreślając, że słowo Boże jest żywe i skuteczne, bardzo często zaskakujące, prowokujące, a w konsekwencji oświecające.
Przypomniał pytanie, jakie Jezus zadał Apostołom, a zarazem i nam: „Czy i wy chcecie odejść?” Zadał je w kontekście zapowiedzi ustanowienia Eucharystii. Najpierw szły za Nim tłumy, ale gdy zaczął mówić o tajemnicach wiary, ilość słuchaczy natychmiast zmalała.
– Apostołowie także przeżywali duże i małe zwątpienia, duże i małe pokusy odejścia. Musieli nieustannie dorastać, dojrzewać do słów Jezusa – zauważył biskup, zawracając jednak uwagę na Piotra, który w imieniu Dwunastu odpowiada: „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego, myśmy uwierzyli i poznali, że ty jesteś Świętym Bożym”.
– To jest odpowiedź wiary. Piotr wierzy i wiarę wyznaje. I świadczy o miłości Pana Boga. To wyznanie Piotra stało się niejako przełomem w życiu Apostołów i właśnie to wydarzenie doprowadziło ich do wieczernika, który później stał się centrum ich apostolskiego życia – mówił. – To w wieczerniku Jezus ustanowił Eucharystię, w Wieczerniku Apostołowie trwali na modlitwie z Maryją. Wieczernik stał się miejscem zesłania Ducha Świętego i posłania Apostołów na cały świat.
Zobacz zdjęcia:
– Dziś jeszcze ściślej związujecie się z Jezusem i Jego Kościołem poprzez sakrament święceń. Od dziś będziecie umocnieni darem Ducha Świętego i będziecie pomagać biskupowi oraz jego prezbiterom w posłudze Słowa, ołtarza i miłości – tłumaczył. – Macie okazywać się sługami wszystkich. Będziecie głosić Ewangelię, wprowadzać ludzi do wspólnoty Kościoła poprzez sakrament chrztu świętego, będziecie przygotowywać ofiarę eucharystyczną, rozdzielać Ciało i Krew Pana, asystować przy zawieraniu związków małżeńskich i je błogosławić, będziecie zanosić wiatyk i przewodniczyć obrzędom pogrzebu.
– W imieniu Kościoła zostajecie posłani do dzisiejszego świata i w nim żyjącego człowieka – dodał. – Jesteście posłani, by ukazywać dzisiejszemu człowiekowi, że Bóg jest naszym Ojcem – kochającym i zatroskanym; macie wskazywać na Maryję, która jest matką naszą i matką całego Kościoła świętego.
– Dziś Jezus stawia i nam pytanie: czy i wy chcecie odejść? Wiemy, że w dzisiejszym świecie, do którego jesteście posłani, wiele osób porzuca łaskę wiary, dla wielu Kościół stał się instytucją, a powołanie traktowane jest na równi z wykonywanym zawodem. A wyście drodzy bracia uwierzyli i poznali – uwierzyli w Jezusa i Jego słowa, poznali, że On jest świętym Boga.
– Niech nigdy w waszym życie nie braknie czasu na słowo Boże, na modlitwę i życie sakramentalne. Nie lękajcie się współczesnego świata, ten świat potrzebuje miłości – prawdziwej, która od Boga pochodzi. Nieście dzisiejszemu człowiekowi „uścisk Boga”, bądźcie Jego czułością – mówił, zachęcając, by jako diakoni nie zapominali nigdy o ludziach chorych, potrzebujących, by pamiętali o młodych i nie zaniedbywali starszych. Jak mówił papież Franciszek: „wy młodzi bardzo szybko biegniecie, a wasi dziadkowie znają drogę”.
– Pamiętajcie, że jesteście tylko i wyłącznie narzędziem w ręku Boga, a sługa nigdy nie jest większy niż jego Pan – podkreślał biskup. Zapewnił, że jeśli będą Mu wierni, będą dokonywali wielkich dzieł Bożej miłości.
Ks. Janusz Gorczyca, proboszcz oławskiej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, zauważył, że święcenia diakonatu – odbywające się w tym miejscu po raz pierwszy w historii – opatrznościowo wpisują się w znaczącą rocznicę: 120 lat temu – dokładnie 21 czerwca 1899 r. – świecenia kapłańskie przyjął w katedrze wrocławskiej bł. ks. Bernard Lichtenberg. Kapłan ten został ochrzczony właśnie w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła; w nim także sprawował swoją Mszę św. prymicyjną. Zasłynął niezłomną postawą w czasach, gdy hitlerowskie Niemcy siały grozę.
– Kiedy upominano go za jego kazania w katedrze berlińskiej, mówiono, że nie podobają się one wodzowi, on stwierdził: „Moim wodzem jest Chrystus” – mówił. – Drodzy bracia, którzy dzisiaj wejdziecie w ten pierwszy stopień świeceń – życzymy wam, byście mieli serca tak gorące, jak bł. Bernard Lichtenberg.
Święcenia diakonatu otrzymali: Jan Kutkowski z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jelczu-Laskowicach, Krzysztof Majder z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej w Oławie oraz Michał Staszak z parafii pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Chomranicach (diecezja tarnowska).
Zobacz także: święcenia diakonatu w katedrze wrocławskiej oraz święcenia diakonatu w parafii św. Maksymiliana M. Kolbego