Nowy numer 15/2020 Archiwum

Kard. Gulbinowicz oskarżony o molestowanie. Sprawa jest wyjaśniana

Media opisują dziś historię rzekomego molestowania seksualnego, którego miał dopuścić się kard. Henryk Gulbinowicz. Archidiecezja Wrocławska zajęła się sprawą i ją wyjaśnia.

Jak mówi nam rzecznik prasowy archidiecezji wrocławskiej ks. dr Rafał Kowalski, zawiadomienie o domniemanym przestępstwie, którego miał się dopuścić kard. H. Gulbinowicz w 1989 r. na 15-letnim uczniu z Niższego Seminarium Duchownego w Legnicy, dotarło w postaci... mema internetowego.

- Mimo formy, nasza reakcja była natychmiastowa, bo każde zgłoszenie traktujemy poważnie. Na wiadomość odpowiedział ks. Bartosz Trojanowski, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji wrocławskiej, który zaproponował wszelką pomoc. Odpisał, że żadnej pomocy Kościół nie może mu udzielić - mówi.

Ks. Kowalski podkreśla, że zaskakujący jest fakt, że mężczyzna z wielką dokładnością całą korespondencję publikuje na Facebooku. - Mamy wrażenie, że robione jest z tego przedstawienie, a nam nie zależy na przedstawieniu, a na wyjaśnieniu sprawy. W związku z tym zaprosiliśmy go, by złożył oficjalne zawiadomienie i wyjaśnienia. Odpowiedział, że tego nie zrobi i polecił nam kontakt z fundacją "Nie lękajcie się" - dodaje.

Rzecznik prasowy zaznacza, że na tym etapie sprawy niezbędne są pewne wyjaśnienia. - Fundacja nie przekaże nam szczegółów dotyczących spotkania, o które oskarża księdza kardynała. Dlatego prowadzone przez nas postępowanie jest bardzo utrudnione. Sprawa jest wyjaśniana.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

 • jurek
  21.05.2019 11:21
  jurek
  Może warto dodać, że podobno juz 20 lat temu ten Pan opublikował artykuł n a ten temat i wtedy zadnego odzewu nie było. To akurat mozna sprawdzić i warto aby dziennikarze GN to zweryfikowali.
  doceń 12
 • pogodzona
  21.05.2019 12:33
  Oprócz realnej skali zjawiska trzeba też pamiętać, że o przestępstwa na tle seksualnym najłatwiej jest oskarżyć i najtrudniej przeciw takim oskarżeniom bronić, zwłaszcza po latach... Zostaje słowo przeciw słowu...
  doceń 18
 • gorolaz
  21.05.2019 14:00
  W latach 1987-1989 służyłem w wojsku w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Legnicy jako kancelista. Razem z innymi żołnierzami służby zasadniczej ze Sztabu mieszkaliśmy w Wojskowej Komendzie Uzupełnień przy ul. Partyzantów w Legnicy. Komenda przylegała do kościoła i Niższego Seminarium Franciszkanów. W piwnicy WKU mieliśmy szatnię, której okna wychodziły na podwórko seminaryjne. Pamiętam jak ubierając się rano w szatni (w okresie kiedy było jeszcze ciemno-jesień, zima) zauważyłem z kolegami kilka razy, że przez okno ktoś nas usiłuje dyskretnie podglądać. Wpadliśmy wtedy na pomysł, że z pietra wyżej wylejemy wiadro zimnej wody na świntucha aby go oduczyć, ale nam się nie udało bo za każdym razem podglądacz się spłoszył. Dlaczego o tym wspominam? Ano dlatego, że po tylu latach poznałem, wcale tego nie oczekując (sic!) nazwisko tego podglądacza. Był to prawdopodobnie Karol Chub (to jego pseudonim artystyczny, naprawdę nazywa się Przemysław Kowalczyk), który teraz oskarża kardynała Gulbinowicza. Jak sam o sobie mówi w innych mediach w tym mniej więcej okresie wstąpił do tego seminarium z zamiarem poznania jakiegoś chłopaka z związku ze swoimi skłonnościami homoseksualnymi. Ot życie płata figle!
  doceń 16
 • DREM0R
  21.05.2019 15:41
  DREM0R
  Sprawa oskarżeń pod adresem kardynała Gulbinowicza ciągnęła się od bardzo dawna, tymczasem kuria zachowuje się, jakby obudzili się wczoraj.

  Oskarżeń pod adresem byłego ordynariusza diecezji wrocławskiej było więcej, choćby sprawa ochrony, jaką roztaczał nad skandalistami ks. Krzysztofem Sz., który dopuszczał się molestowania, gwałtów i łamania tajemnicy spowiedzi, ks. Czesławem M., który z parafii uczynił homoseksualny dom publiczny, czy ks. Krzysztofem J., któremu powierzył opiekę nad ufundowanym akademikiem, w którym J. dopuszczał się molestowania i mobbingu.

  Piszę tak dla pamięci, żeby nie było podobnego "szoku i niedowierzania", gdy ktoś teraz ponownie przypomni dawne sprawy, znane od przynajmniej dekady.
  doceń 14
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama