Nowy numer 5/2023 Archiwum

Wielkie święto u Matki Bożej Dobrej Rady

W sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady odbyło się XVII Spotkanie Rodzin oraz Dzień Śląska Polskiego pod Ślężą. Modlitwie w Sulistrowiczkach przewodniczył abp Józef Kupny.

Pod górą Ślężą przy pięknej pogodzie w malowniczym sanktuarium rodziny i młodzież modlili się za wstawiennictwem Matki Bożej Dobrej Rady.

Na początku, w godzinach przedpołudniowych, odbyły się wykłady o historii Śląska polskiego na Ślęży oraz o księciu świdnicko-jaworskim Bolku II. Pod Ślężę zjechały małżeństwa, które w przeszłości przysięgały sobie wierność przed ołtarzem kaplicy w Sulistrowiczkach.

Głównym punktem spotkania rodzin była uroczysta Msza Święta, podczas której abp Józef Kupny udzielił sakramentu bierzmowania lokalnej młodzieży. Pasterz Kościoła wrocławskiego nawiązał do uroczystości Trójcy Świętej i przyrównywał miłość rodzinną do miłości między Osobami Trójcy Świętej.

Na przykładzie św. Jana Pawła II metropolita wrocławski zachęcał młodych, by byli ludźmi odważnymi w wyznawaniu wiary, mówieniu o Chrystusie innym oraz w podejmowaniu decyzji o powołaniu życiowym.

Po Eucharystii uczestnicy wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych. Mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o Śląsku, a później w piknikowej atmosferze wysłuchali koncertu zespołów ludowych i młodzieżowych. Podczas agapy goście raczyli się kawą i herbatą, a także kiełbaskami, ciastem, prosiakiem i jagnięciną.

Wielkie święto u Matki Bożej Dobrej Rady

Proboszcz parafii Sulistrowice i kustosz sanktuarium w Sulistrowiczkach przypomniał historię powstania tego ważnego dla archidiecezji miejsca pielgrzymek i duchowego wzrostu wiernych. Kaplica w Sulistrowiczkach wyróżnia się oryginalną architekturą, nawiązującą do stylu podhalańskiego. Wkomponowuje się ona idealnie w górski charakter ślężańskiego masywu.

- Na szczególną uwagę zasługuje bardzo bogata więźba dachowa w kształcie gwiazdy siedmioramiennej, która symbolizuje 7 darów Ducha Świętego. Nasze sanktuarium zostało wymodlone i "wydeptane" przez tysiące wiernych, grup pielgrzymkowych i rekolekcyjnych z regionu, z całej Polski oraz z zagranicy. Czekaliśmy na nie 25 lat. Matka Boża Dobrej Rady umacnia tutaj jedność i świętość polskich małżeństw i rodzin - mówił ks. dr Ryszard Staszak.

Przypomnijmy, że w maju 2017 roku dekret o ustanowieniu sanktuarium NMP Matki Dobrej Rady abp Józef Kupny przekazał na ręce księdza proboszcza. Metropolita wrocławski odpowiedział w ten sposób na zachowanie swoich wiernych, którzy od lat niewielką, ale piękną świątynię określali mianem sanktuarium. 

Przeczytaj artykuły: Wymodlone sanktuarium  i Prezent dla nas wszystkich.

Ks. Staszak podkreślił, że również Dzień Śląska Polskiego pod Ślężą nie jest obchodzony bez powodu, ale w 651. rocznicę śmierci piastowskiego księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II.

- To był budowniczy drewnianego kościoła i zamku obronnego na szczycie Ślęży. Wielki patriota, zatroskany o jedność Polski w obliczu zagrożenia rozbiciem dzielnicowym. Pisał o tym w swojej kronice Jan Długosz - opowiadał proboszcz z Sulistrowic, który już teraz zaprasza na XVIII Spotkanie Rodzin w czerwcu przyszłego roku.

Wielkie święto u Matki Bożej Dobrej Rady

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy