Do około 20 lodówek społecznych działających w stolicy Dolnego Śląska dołączyła niedawno kolejna - na osiedlu TBS na Stabłowicach we Wrocławiu.
Wśród wcześniej powstałych można wymienić choćby lodówkę przy parafii pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego na wrocławskim Brochowie czy "Jadłodzielnię" przy ul. Rydygiera. Zobacz także TUTAJ.
„Lepiej się podzielić jedzeniem niż wyrzucać” – przekonują propagatorzy tej prostej a pożytecznej idei.
„Urządzenie staje w ogólnodostępnym punkcie miasta, a każdy chętny może zostawić w nich jedzenie – oczywiście pod warunkiem, że produkty spożywcze nie są przeterminowane – wyjaśnia Łukasz Maślanka, rzecznik prasowy TBS. – Z tego, co kryje się na półkach lodówki społecznej, może później skorzystać każdy chętny. W ten sposób można uniknąć marnowania żywności, co jest jednym z większych problemów zarówno w Polsce, jak też w Europie. Według rozmaitych analiz, w naszym kraju do koszy na śmieci może trafiać aż 9 milionów ton jedzenia rocznie. To sprawia, że nasz kraj jest w ogonie wśród krajów Unii Europejskiej. A przecież tę żywność można przekazać tym, którzy najbardziej jej potrzebują”.
We Wrocławiu pierwsza lodówka społeczna pojawiła się w 2018 r. Obecnie jest ich ok. 20. Od niedawna chętni mogą korzystać z nowej lodówki społecznej, którą uruchomiono przy ul. Wojanowskiej 20 na osiedlu TBS Stabłowice.
– Pomysł na to, aby postawić lodówkę społeczną na terenie TBS Stabłowice, pojawił się w marcu br. Podrzuciła go jedna z mieszkanek osiedla, która współpracuje z naszą fundacją. Szybko przeszliśmy od pomysłu do czynu, a współpraca z TBS była bardzo dobra. W maju wybraliśmy lokalizację, wykonano wszystkie niezbędne przyłącza elektryczne i lodówka została uruchomiona – opowiada Jan Piontek z fundacji Weź Pomóż.pl, która pomaga stawiać społeczne lodówki w całej Polsce.
Już po kilku dniach okazało się, że lodówka społeczna na tym terenie była potrzebna. Fundacja dba o to, aby jej półki były regularnie zapełniane. Swoje dokładają też mieszkańcy, którzy nie tylko dbają o regularne dostawy żywności, ale też pilnują, aby lodówce nic się nie stało i nie padła ofiarą np. wandali.