Nowy numer 03/2020 Archiwum

Otwarto kapsuły czasu z wieży kościoła pw. Trójcy Świętej w Żórawinie

W obecności mediów otwarto kapsuły czasu z wieży kościoła pw. Trójcy Świętej w Żórawinie. Zawartość była dla wszystkich niespodzianką.

Otwarcie kapsuł czasu z wieży kościoła pw. Trójcy Świętej w Żórawinie.
Gosc Wroclawski

O rozpoczynającym się remoncie kościoła pisaliśmy kilka tygodni temu.

Jak podkreśla dr Mateusz Szymków, kierownik prac, było oczywiste, że w kuli wieży znajduje się tzw. kapsuła czasu. Znaleziono dwie szczelnie zamknięte tuby.

Ks. Cezary Chwilczyński, proboszcz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Zórawinie, do której należy kościół, mówi, że przed otwarciem były emocje. - Jedna z kapsuł nie została otwarta i nie udało się z niej wydobyć dokumentu, by go nie uszkodzić - mówi. Trzeba to zrobić z użyciem bardziej precyzyjnego sprzętu w pracowni konserwatorskiej i na ostateczne rozstrzygnięcie trzeba poczekać co najmniej kilka dni.

Druga kapsuła zawierała m.in. podziemne pismo Solidarności Walczącej z 1983 r. Pozostałe dokumenty będą odczytane pod nadzorem konserwatora zabytków i w lepszych dla tych archiwalnych pism warunkach.

Jak zaznacza ks. Chwilczyński, kościół był wielokrotnie remontowany od początku swojego istnienia (przyp. red. - budowa zakończyła się w 1604 r.), ale po wojnie obiekt był w posiadaniu Muzeum Narodowego we Wrocławiu i dopiero w 1995 r. został przekazany archidiecezji wrocławskiej.

- Te znalezione dokumenty z 1983 r. świadczą o tym, że pracownicy muzeum otwierali kulę wieży. Stąd możemy wysnuć przypuszczenie, że być może dokument fundacyjny z początku XVII w. jest gdzieś w archiwach Muzeum Narodowego - informuje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama