Nowy numer 31/2020 Archiwum

Łączniczki

Wraz z braćmi do Wrocławia przyjechali również wolontariusze z różnych części Europy. Wśród nich są Julia z Kijowa i Alison z Lyonu. Obie całkiem nieźle radzą sobie z językiem polskim.

Wydarzenie, które odbędzie się w stolicy Dolnego Śląska za nieco ponad dwa miesiące, to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Bracia z Taizé wielokrotnie przyznawali, że organizacja ESM nie byłaby możliwa bez zaangażowania młodych osób, które włączają się w przygotowania. Czym się zajmują wolontariusze w Centrum Przygotowań? Każdy ma listę 10–15 parafii, za które jest odpowiedzialny. Ich zadaniem jest skontaktowanie się z proboszczami, księżmi czy młodzieżą i pomoc w zorganizowaniu przyjęcia pielgrzymów, zakwaterowaniu ich oraz organizacja modlitw porannych, które będą się odbywały w kościołach.

– Mamy być łącznikami. To wszystko pozwoli na zorganizowanie tego wielkiego przedsięwzięcia, które nazywa się Europejskim Spotkaniem Młodych – podkreślają.

Misja dla innych i dla siebie

Julia należy do Kościoła prawosławnego. Na co dzień jest nauczycielką i psychologiem. Podczas pobytów w Taizé „nasłuchała się” języka polskiego i krok po kroku rozumiała coraz więcej. – Dużo rozumiem, trochę trudniej mi mówić, bo nie mam praktyki. Trudna jest wymowa, ale książki po polsku czytam, również poezję, np. ks. Jana Twardowskiego czy Czesława Miłosza – wyjaśnia. Polska nie jest jej obca także dlatego, że kilkakrotnie nasz kraj już odwiedzała. Przyznaje, że we Wrocławiu ma kilkoro przyjaciół poznanych niegdyś we Francji. Wśród nich nie ma jednak jej rodaków, których w mieście nie brakuje. Wkrótce zapewne się to zmieni, bo jednym z jej zadań na najbliższe tygodnie jest nawiązanie kontaktu ze wspólnotami Kościoła greckokatolickiego. W Taizé była wielokrotnie. – Nie były to długie okresy, ale mam doświadczenie bycia tam wolontariuszem. Taizé jest dla mnie wyjątkowym miejscem – zdradza. Przyznaje też, że od lat marzyła, żeby włączyć się w przygotowania do ESM. – Pomyślałam, że przyszedł w tym roku czas, by w swoim życiu się zatrzymać i włączyć w to, co dzieje się we Wrocławiu. To dla mnie również osobiście ważne, że spotkanie odbędzie się w Polsce. Dlaczego? Z przyczyn historycznych i aktualnych. Myślę, że to w pewnym sensie moja misja względem samej siebie, by znaleźć pokój i pojednanie w sercu oraz złamać stereotypy dotyczące m.in. Kościoła w Polsce – opowiada.

W Szczebrzeszynie…

Alison również jest nauczycielką. Od wielu lat jest zaangażowana w różne formy wolontariatu. Między innymi we wspólnocie Emaus, w której spotkała wielu Polaków. – To było osiem lat temu. Oni nauczyli mnie podstawowych słów i kilku łamańców językowych, np. „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie” – wspomina ze śmiechem. Jak się okazało, był to początek większej przygody, bo Alison zaczęła się uczyć polskiego. Potem były wyjazdy do Taizé, podczas których znów spotykała Polaków i zawierała przyjaźnie. Język polski był ułatwieniem w budowaniu relacji. W burgundzkiej wiosce Francuzka była już wielokrotnie, a dwa lata temu zdecydowała się na roczny pobyt. – Chciałam mieć czas, by zajrzeć w głąb siebie, ale również pomyśleć o tym, co mogę robić dla innych – tłumaczy swoją decyzję. Przypomina słowa Jana Pawła II, który niegdyś o Taizé powiedział, że przybywa się w to miejsce jak do źródła, by zaczerpnąć przed dalszą drogą. – Oczywiście każdy z wolontariuszy ma tam obowiązki, ale są to proste prace, które pozwalają znaleźć czas na przemyślenia o tym, co chcę robić w życiu, o mojej relacji z Bogiem czy Kościołem – dodaje. Przyznaje, że wróciła do pracy pełna energii i choć wokół nie zmienili się ludzie i wykonywany przez nią zawód, zmieniła się ona sama. Decyzja o kolejnej zawodowej przerwie, by włączyć się w przygotowania do ESM we Wrocławiu, była naturalna. – Bardzo lubię język polski i polską kulturę. Mam tu też przyjaciół – dodaje. Duże znaczenie ma także doświadczenie Taizé. Więcej o Europejskim Spotkaniu Młodych na www.esm- wroclaw.gosc.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama