Nowy numer 2/2021 Archiwum

Nowa pasja parafian z Bierutowa

Boga można wielbić sztuką także na poziomie parafialnym, co pokazali wierni z parafii pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Bierutowie.

W dzień wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej - patronki kościoła pomocniczego w Bierutowie - podczas uroczystej Mszy św. odpustowej ks. proboszcz Ryszard Znamirowski poświęcił ikony napisane przez uczestników I Parafialnego Kursu Pisania Ikon.

Kurs rozpoczął się 19 września. Poprowadził go wikariusz ks. Dawid Haszczuk.

- Po przejściu na emeryturę szukałam ciekawego zajęcia, więc zajęłam się malarstwem. Na pieszej pielgrzymce do Częstochowy w 2015 roku w Kluczborku dowiedziałam się, że mój znajomy zajął się pisaniem ikon. Zapragnęłam to zrobić, ale nie umiałam, dlatego z wielką radością przystąpiłam do tego kursu - mówi Helena Wojtkowiak.

To właściwie dzięki jej inspiracji i namowom udało się przekonać ks. Dawida, żeby podjął wyzwanie przeprowadzenia pierwszych w historii parafii warsztatów.

- Jako laicy zaczynaliśmy od zupełnych podstaw, więc wszystko było nowe. Od przygotowania deski, do końcowego pozłocenia ikon. Wszyscy byliśmy zadowoleni, szczęśliwi i także dumni z siebie nawzajem. Ksiądz zaszczepił w nas nową pasję. Niektórzy już umawiają się na spotkania w mniejszych grupach - opowiada p. Wojtkowiak.

Sama jako emerytka bardzo cieszy się, że odkryła nowe hobby. Spełniło się jej kolejne marzenie i ma czym wypełnić swój wolny czas. Pani Helena już obiecała rodzinie, że wykona dla nich kolejne ikony. Lista zamówień się tworzy, a pomysłów nie brakuje. 

- Moja ikona wykonana na kursie już wisi przy wejściu do domu, a na stole w kuchni już leży sześć desek na kolejne - dzieli się parafianka z Bierutowa.

Jak podkreśla, dla niej pisanie ikon ma charakter ewangelizacyjny. Nie chodzi tylko o sztukę, ale o duchowość, którą rozwija się podczas mozolnej i precyzyjnej pracy nad deską.

- Uroczystość 25 listopada dla parafian, którzy uczestniczyli w spotkaniach warsztatowych, była wspaniałym uwieńczeniem ich wytrwałości, zaangażowania i pasji. Napisane przez nich dzieła są dla nich wielkim skarbem, który znajdzie honorowe miejsce w ich sercach i domach - mówi ks. Dawid Haszczuk.

Nie ukrywa, że są już chętni na kolejne edycje parafialnego kursu i być może będzie miał on swoją kontynuację.

Ikony napisane Ikony napisane

O trwającej pierwszej edycji pisaliśmy już wcześniej tutaj:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama