Co roku jest Nim inny chłopczyk - kilkumiesięczny niemowlak, śpiący słodko w kołysce pod czujnym okiem rodziców. Oni w tym dniu też odmienieni - są przecież Świętą Rodziną! Poznajcie wszystkie dotychczasowe wrocławskie Święte Rodziny.
Poszukiwanie Świętej Rodziny to co roku niezwykle ważne zadanie. Musi to być bowiem rodzina, w której niedawno (2-3 miesiące temu) urodził się chłopczyk. Zazwyczaj takie poszukiwania zaczynają się jesienią - w listopadzie. Wiek niemowlaka nie jest bez znaczenia. - Takie maluchy zazwyczaj śpią spokojnie podczas całego wydarzenia, kołysane przez kolędy - mówi Lilianna Sicińska, koordynator OTK we Wrocławiu i dodaje: - Rola Świętej Rodziny jest bardzo prosta, ale jednocześnie wymaga ogromnej pokory, aby przyjąć ją z miłością i cierpliwością. Oczy nas wszystkich zwrócone są przecież tego dnia na Betlejem, w którym wraz Trzema Królami oddajemy hołd Jezusowi. Warto podkreślić, że do tej roli wybierana jest nie jedna, ale dwie lub trzy rodziny. Dlaczego? Na wypadek, gdyby pierwsza Święta Rodzina z różnych przyczyn nie mogła dotrzeć do Betlejem. - Mieliśmy już taką sytuację w 2013 roku, kiedy kilka dni przed orszakiem okazało się, że „pierwsza” Święta Rodzina z przyczyn zdrowotnych nie będzie mogła z nami być - wyjaśnia L. Sicińska.
Ważne przygotowania
Rodzina wybrana do roli Świętej Rodziny otrzymuje oczywiście odpowiednie stroje: Maryi, Józefa, a mały Jezus jest położony na prawdziwym sianku w kołysce. Jeśli w rodzinie są starsze dzieci - też zostają zaproszone na scenę. W przebraniach towarzyszą młodszemu bratu i rodzicom. Specjalnie przygotuje się też zawsze tata - zapuszcza brodę, aby być bardziej podobnym do biblijnego Józefa. Święta Rodzina zaangażowana jest nie tylko w sam orszak, ale też uczestniczy np. w konferencji prasowej przed wydarzeniem. Wtedy brzemienna Maryja wraz z Józefem szukają miejsca w gospodzie, chodząc po wrocławskim rynku.
2011 rok - zaczynamy
Wszystko zaczęło się od Franka - pierwszej orszakowej Bożej Dzieciny - który dziś jest dumnym 9-latkiem, uczniem IV klasy Szkoły Podstawowej "Iskry". Nie pamięta wiele z tego pierwszego wrocławskiego Orszaku Trzech Króli, ale te wyjątkowe momenty noszą w sercu jego rodzice: - Nie płakał, był spokojny, choć pamiętam, że obawiałam się, aby nie było problemów, np. z pieluszką podczas orszaku - wspomina Anna Jaśkiewicz, mama Franka.
Dziś z radością wracają do zdjęć sprzed 9 lat, kiedy pełnili rolę Świętej Rodziny. Wtedy wrocławski orszak dopiero się tworzył - inicjatywa kilku rodzin z jednej szkoły raczkowała, ale mimo trudów organizacyjnych udało się dotrzeć do Betlejem zaaranżowanego obok choinki na pl. Gołębim. - Szczególnie wzruszający był moment, kiedy orszak wchodził na rynek. Czuliśmy wtedy całym sercem podniosłość całej chwili - mówią zgodnie Anna i Dariusz Jaśkiewiczowie, rodzice Franka. - Wiemy, że rola Świętej Rodziny to olbrzymi zaszczyt, ale też duchowe zobowiązanie dla rodziny. Po takim wyróżnieniu nie można przecież ustawać w działaniach na drodze do świętości - mówią.
Drugą małą Bożą Dzieciną (2012) był mały Feliks, pierworodny syn Pawła i Izabeli, studenckiego małżeństwa z Duszpasterstwa Akademickiego Wawrzyny. Rok później (2013) w tę rolę wcielił się Czesław Gil, obecnie pierwszoklasista Szkoły Podstawowej ISKRY. - Byliśmy bardzo przejęci, a całe wydarzenie szczególnie przeżywały nasze córki, które towarzyszyły bratu na scenie w roli aniołów - mówi Katarzyna Gil, mama Czesia.
Rodzina Gilów na potrzeby Orszaku udostępniła też swoją rodzinną, drewnianą kołyskę, wykonaną przez dziadka Czesia, która - od tego czasu - co roku jest „wypożyczana” do Betlejem. Śpią w niej kolejni chłopcy, grający rolę maleńkiego Jezusa. Imiona chłopców i daty poszczególnych orszaków są natomiast wyryte na lasce pasterskiej, którą trzyma co roku św. Józef. W 2014 r. małym Jezusem był Hubert, w 2015 rok tę rolę zagrał Józio, a rok później Witek, który trafił na chyba najmroźniejszy wrocławski orszak. – Pamiętam, że rano termometr wskazywał -16 stopni Celsjusza. W ciągu dnia było nieco lepiej -10 stopni. Na szczęście na scenie było już dużo cieplej - wspomina Justyna Machlańska, mama Witolda.
W 2017 roku w betlejemskim żłóbku leżał Jasiu, w kolejnym roku Jerzy, a następnie mały Józef. W jubileuszowym X Wrocławskim Orszaku Trzech Króli małym Jezusem będzie Augustyn.
Początek tegorocznego wrocławskiego Orszaku Trzech Króli zaplanowany jest na 6 stycznia o 12.30 na Ostrowie Tumskim.
Kliknij i zobacz listę orszaków w archidiecezji wrocławskiej i godziny ich rozpoczęcia.