Nowy numer 11/2024 Archiwum

Trwa nowenna do Matki Bożej z Góry Karmel

Od 7 lipca trwa nowenna do głównej patronki karmelitańskiego zakonu. W Głębowicach poprzedza ona uroczyste poświęcenie figury Matki Bożej Szkaplerznej Pośredniczki Łask Wszelkich. U Karmelitanek Bosych od 13 lipca trwać będzie specjalne Triduum.

Modlitwa nowenną w parafii Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Głębowicach towarzyszy Mszom św. o 18.00. 16 lipca będzie można przyjąć w głębowickim kościele szkaplerz; 19 lipca o 13.00 odprawiona zostanie Msza św. odpustowa pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego. Metropolita pobłogosławi kopię figury, która niegdyś otoczona była w Głębowicach wielkim kultem. Więcej o figurze tu:

We Wrocławiu w modlitwie nowenny można uczestniczyć codziennie w karmelitańskiej parafii pw. Opieki św. Józefa przy ul. Ołbińskiej (Msza św. o 18.00, kazania głosi proboszcz, o. Krzysztof Wesołowski OCD) oraz w kaplicy karmelitanek bosych przy ul. Karłowicza 1.

U sióstr modlitwa nowenny towarzyszy codziennej Mszy św. porannej (od poniedziałku do soboty o 7.30, w niedzielę o 9.00). Ponadto 13, 14 i 15 lipca u karmelitanek bosych odbędzie się Triduum ku czci Matki Bożej z Góry Karmel (prowadzi o. Mirosław Zięba OCD, misjonarz z Syberii). Dodatkowa Msza św. w tych dniach będzie odprawiana o 18.00. 16 lipca, w uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel, Mszy św. odpustowej o 18.00 będzie przewodniczył bp Jacek Kiciński.

16 lipca czczona jest Matka Boża z Góry Karmel, Matka Boża Szkaplerzna – główna patronka zakonu karmelitańskiego. Wspomnienie, w karmelitańskich wspólnotach uroczystość, przypomina wydarzenie z 16 lipca 1251 r.

Św. Szymon Stock, ówczesny generał zakonu karmelitów bosych (przeżywającego wówczas wielkie trudności), otrzymał tego dnia z rąk Maryi szkaplerz – rodzaj szaty. Matka Boża zapewniła, że kto w niej umrze, nie zazna potępienia. Pobożne noszenie go zapewnia szczególne Boże błogosławieństwo, czyni członkiem duchowej rodziny karmelitańskiego zakonu, jest wezwaniem do naśladowania Maryi, bycia Jej bratem, siostrą. Jest rodzajem duchowej zbroi, osłoną, szatą, którą Matka ofiarowuje dziecku na znak szczególnej bliskości. Ze szkaplerzem wiąże się także tzw. przywilej sobotni – wybawienie z czyśćca w pierwszą sobotę po śmierci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy