Nowy numer 32/2022 Archiwum

Zatrzymaj się w biegu przy ul. Sudeckiej we Wrocławiu

Już 18 września w parafii pw. św. Augustyna rozpocznie się jubileuszowa, dziesiąta edycja kursu dla małżeństw "Zatrzymaj się w biegu". Zapraszamy młodszych i starszych małżonków. Dlaczego warto? Odpowiadają organizatorzy Ewa i Sławko Grekowowie.

Na czym chrześcijańskie małżeństwo powinno opierać swój związek? O jakie ideały wartości, cechy warto walczyć?

Pamiętajmy o tym, że już od pierwszego dnia po zawarciu sakramentu małżeństwa tworzymy jedność, która powinna wyrażać się we wspólnym podejmowaniu decyzji co do formy spędzania czasu, wychowania dzieci, wydawania pieniędzy. Żona pyta męża, mąż pyta żonę. Nieustający dialog, rozmowa, wzajemne słuchanie siebie, a co za tym idzie - wspólnie spędzany czas, wspólnie przygotowywane posiłki, zakupy. Planowanie wspólnych przestrzeni - hobby, praca społeczna, kurs tańca, filharmonia, rower, a przede wszystkim wspólna modlitwa i Eucharystia. 

Od więzi męża i żony zależą w dużym stopniu relacje rodziców z dziećmi, z dalszą rodziną, z innymi ludźmi. Jeżeli w domu panuje miłość i rodzina promieniuje nią na zewnątrz, to jej duch udziela się innym.

Czy diagnozują Państwo jakiś szczególnie doskwierający współczesnym małżeństwom problem?

Młodzi ludzie w coraz późniejszym wieku decydują się na budowanie rodziny. Nie wszyscy decydują się na trwały związek małżeński. Niestety wiele związków nie przechodzi z sukcesem z kryzysów i rozpada się. Potwierdzają to statystyki, które są bezlitosne. Coraz mniej zawieramy małżeństw, a jeśli już, to rozpadają się jak domki z kart.

Jest to problem, wobec którego nie wolno chować głowy w piasek. Wzrost rozwodów w większości przypadków jest powieleniem wcześniejszych doświadczeń małżeńskich i rodzinnych. Rozwodzimy się, bo nasi rodzice się rozwiedli. Ludzie nie szukają, nie rozglądają się za innym sposobem rozwiązania problemu. Życie małżeńskie jest nieprzewidywalne i nie można zaplanować każdego scenariusza. Można jednak szukać narzędzi do tego, by odpowiednio zareagować w sytuacjach kryzysu. Z sakramentu małżeństwa możemy czerpać siłę do przezwyciężania wielu problemów. Jesteśmy w stanie przetrwać - mamy wspólny cel.

Skąd się wziął pomysł na kurs dla małżeństw, który ma pobudzić związki, wzmocnić je, utrwalić?

Inicjatorem tego jest były proboszcz parafii pw. św. Augustyna we Wrocławiu, o. Edward Kryger OFMCap. Docierały do nas wciąż komunikaty typu: "Słyszałeś, oni już nie są razem; on od niej odszedł; ona go zostawiła”. Zastanawialiśmy się, dlaczego znajomi, których znamy od lat, stawali na krawędzi rozstania. Na pytanie, co się stało, najczęściej słyszeliśmy odpowiedź: "Przestaliśmy ze sobą rozmawiać", "Oddaliliśmy się od siebie", "Coraz mniej nas łączy".

Przed 9 laty postanowiliśmy wspólnie z innymi małżeństwami z naszej wspólnoty działać, szukać inspiracji, odwoływać się do własnych doświadczeń. Jesteśmy przekonani, że dobrze spędzone wspólne chwile budują związek małżeński, a więc... zatrzymaj się w biegu przy ul. Sudeckiej we Wrocławiu!

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama