Nowy numer 3/2021 Archiwum

W ruchomej szopce na Piasku szumi... Bałtyk. Na razie zobaczymy ją tylko online

W tym roku Dzieciątko w kościele pw. NMP na Piasku we Wrocławiu ukołyszą do snu morskie fale - którym towarzyszyć będą nowe postaci. Szopka jest niestety na razie zamknięta dla zwiedzających z powodu epidemii. Zobaczymy ją na filmie, który będzie miał swoją premierę 24 grudnia.

– W szopce pojawił się przygotowywany od dawna nowy moduł – Morza Bałtyckiego – mówi ks. Tomasz Filinowski, duszpasterz osób głuchoniemych i niewidzących we Wrocławiu, w których kaplicy od kilkudziesięciu lat funkcjonuje słynna stajenka. – Na 24 grudnia przewidywaliśmy otwarcie szopki w nowej odsłonie. Pandemia to uniemożliwiła, ale tego dnia planujemy premierę filmu prezentującego historię szopki – z archiwalnymi wypowiedziami jej twórcy, ś.p. ks. Kazimierza Błaszczyka, a także wspomniany nowy moduł.

Ma ona dwie części. – Jedna przedstawia głębię Morza Bałtyckiego, to, co dzieje się pod powierzchnią wody. Druga część ukazuje fale, nadbrzeże – ze św. Piotrem powołanym na morskim brzegu (tak, w tym wypadku Morze Galilejskie zmienia się w Bałtyk!), z rybakiem łowiącym ryby. W głębi zobaczymy płetwonurka, syrenkę, młynek – sprawiający że morze jest słone – dodaje kapłan. Można spodziewać się także ośmiornicy i innych tego typu stworów.

Film miał swoją premierę na stronie Fundacji Fonis.

Oto on:

 

Tak bywało dawniej:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama