Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Wrocławski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • PARAFIE
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • ESM
  • Nasze media
    • WIARA.PL
    • RADIO eM
    • MAŁY GOŚĆ

Najnowsze Wydania

  • GN 32/2025
    GN 32/2025 Dokument:(9368241,Jak pięknie!)
  • GN 31/2025
    GN 31/2025 Dokument:(9358597,Ziemi całowanie)
  • GN 30/2025
    GN 30/2025 Dokument:(9350861,Zepsuty kompas)
  • GN 29/2025
    GN 29/2025 Dokument:(9344585,Wielkie dzieło tysiąclecia)
  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
wroclaw.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji wrocławskiej → Wielki mocarz intelektu, wiary i ducha

Wielki mocarz intelektu, wiary i ducha przejdź do galerii

We franciszkańskim kościele pw. św. Antoniego we Wrocławiu pożegnano śp. o prof. Hugolina Langkammera OFM. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył abp Józef Kupny.

 
Śp. o. Hugolina żegnało duchowieństwo, świat akademicki i zaprzyjaźnieni świeccy. Maciej Rajfur /Foto Gość

W modlitwie 3 lutego na wrocławskich Karłowicach uczestniczyli także biskup opolski Andrzej Czaja oraz emerytowany biskup świdnicki Ignacy Dec.

Eucharystię koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów zakonnych i diecezjalnych, w tym cenieni bibliści.

Nie żyje wybitny biblista - o. prof. Hugolin Langkammer OFM

GOSC.PL DODANE 28.01.2021 AKTUALIZACJA 29.01.2021

Nie żyje wybitny biblista - o. prof. Hugolin Langkammer OFM

Franciszkanin zmarł we wspomnienie św. Tomasza z Akwinu w wieku 90 lat. Jego życiu przyświecała dewiza: "Służyć innym i przekazać młodym to, co się dzięki łasce Bożej zdobyło". Pogrzeb odbędzie się 3 lutego we Wrocławiu. 

Pożegnanie wybitnego zakonnika rozpoczęło się o 10.30 od odmówienia Różańca. O godzinie 11 Mszę świętą pogrzebową odprawił metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Była ona transmitowana przez redakcję wrocławskiego "Gościa Niedzielnego". Można ją odtworzyć TUTAJ.

Śp. o. Hugolin Langkammer wydał 100 pozycji biblijnych i napisał ponad tysiąc artykułów. Jego książki formowały polskich biblistów, kapłanów, kleryków, teologów świeckich. Działalność naukowa to nie jedyny rys jego osobowości. Od 2005 roku przebywał w klasztorze na Karłowcach i bardzo chętnie angażował się w posługę duszpasterską, nie tylko w kościołach franciszkańskiej prowincji św. Jadwigi. Miał szereg innych zainteresowań. Jego pasją była muzyka, grał na fortepianie i organach. Lubił bliskość natury, często spędzał czas w ogrodach klasztornych. Podejmował się zwykłej fizycznej pracy dając przykład unikania lenistwa. Do ostatnich chwil życia można było go spotkać z piórem w ręce.

Pogrzeb śp. o. prof. Hugolina Langkammera OFM

Foto Gość DODANE 03.02.2021 AKTUALIZACJA 03.02.2021

Pogrzeb śp. o. prof. Hugolina Langkammera OFM

ZOBACZ ZDJĘCIA. ​We Wrocławiu 3 lutego odbył się pogrzeb śp. o. prof. Hugolina Langkammera, zasłużonego franciszkanina, który zmarł w wieku 90 lat. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył abp. Józef Kupny. Modlili się także inni biskupi - z Opola bp Andrzej Czaja i ze Świdnicy bp Ignacy Dec.  

- Spoglądając na trumnę o. Hugolina stwierdzamy, że mamy do czynienia z przejściem, z paschą wielkiego mocarza. To mocarz intelektu i wiary, które umiejętnie łączył od pierwszych dni swego życia. Czerpał ze swojej prostej, zwykłej śląskiej rodziny. Czerpał z wiary i twardego życia ludu tej ziemi. Łączył rozum i wiarę. Kończył kolejne studia, najpierw podstawowe, potem specjalistyczne. Później piął się po następnych szczeblach naukowego zaangażowania. Aż po te szczyty - mówił bp Andrzej Czaja w homilii.

Zaznaczył, że franciszkanin był świadkiem dobrego i owocnego łączenia rozumu i wiary. Nieprzeciętny mocarz słowa mówionego i słowa pisanego.

- Ileż wygłosił wykładów, referatów, odczytów, konferencji, homilii, kazań. Praktycznie każdy z nas tu obecnych miał okazję słuchać go z wielkim zachwytem. Miał taki dar, że wciągał w to, co przekazywał. To było jego, to było najpierw przetrawione, przemyślane - oświadczył biskup opolski.

Pamięta dobrze jego kazania z kościoła akademickiego na KUL-u, z parafii diecezji opolskiej. Zawarta w nich była synteza i głęboka analiza, ale tak, by zrozumiał to prosty siedzący w ławce kościelnej człowiek.

- Ileż po sobie pozostawił. Będziemy mieli z czego korzystać. Ponad sto książek i nieprzeliczonych artykułów. Te liczby są niesamowite. To wszystko uczynił jeden człowiek. Jawi nam się zatem jako tytan pracy. Z domu wyciągnął etos pracy. Naukowej, duszpasterskiej, administracyjnej i tej własnej – pracy nad sobą - mówił bp Czaja.

Śp. o Hugolin czerpał z Bożego Słowa. Był wszechstronnie uzdolniony, ale miał świadomość, że nie mógłby się niczym  dzielić, gdyby nie Boża łaska. Ciągle się rozwijał, podnosił swoją kwalifikację. Dlatego do końca był niezwykle twórczy.

- Wielki mocarz ducha, który umiał czerpać z natchnień Bożego Ducha. Był umiejętnym audytorem Ducha Świętego, bardzo otwartym na znaki czasu i natchnienia codzienności - opisywał kaznodzieja.

Mówił też o śląskiej tożsamości zmarłego franciszkanina, który łączył w sobie duchowość zakonną z biblijną. Nie raz powracał do zawołania św. Jana Pawła II: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi". Mówił, jak bardzo potrzeba tego dzisiaj Kościołowi i światu. Wniósł bardzo wiele świeżych treści w rozumienie Ducha Świętego. 

- W 1989 roku poznałem osobiście o. Hugolina. Był wtedy dziekanem na KUL-u, a ja doktorantem. Już wtedy zetknąłem się z jego wielką odpowiedzialność za wydział, za teologię, za studentów. Najbardziej utkwiło mi jego oblicze z filuternym uśmiechem, gdy ktoś chciał przy nim zaimponować. Jako człowiek wyjątkowo inteligentny potrafił wpuścić w ślepą uliczkę - opowiadał bp Czaja.

Na koniec homilii stwierdził: - My życzymy ci życia w pokoju, bo w dobrych zawodach wystąpiłeś, wiary ustrzegłeś i na ostatek odłożono dla ciebie wieniec sprawiedliwości. Niech ci go nałoży Pan. Amen.

Śp. o. prof. Hugolina Langkammera pożegnała także wspólnota uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego, Stowarzyszenie Biblistów Polskich. Wszystkie kondolencję zostaną umieszczone w specjalnych biuletynie franciszkanów "Wiadomości Prowincji św. Jadwigi".

« ‹ 1 › »
Pogrzeb śp. o. prof. Hugolina Langkammera OFM

Foto Gość DODANE 03.02.2021 AKTUALIZACJA 03.02.2021

Pogrzeb śp. o. prof. Hugolina Langkammera OFM

ZOBACZ ZDJĘCIA. ​We Wrocławiu 3 lutego odbył się pogrzeb śp. o. prof. Hugolina Langkammera, zasłużonego franciszkanina, który zmarł w wieku 90 lat. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył abp. Józef Kupny. Modlili się także inni biskupi - z Opola bp Andrzej Czaja i ze Świdnicy bp Ignacy Dec.  
oceń artykuł Pobieranie..

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

|

GOSC.PL

publikacja 03.02.2021 13:41

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • ABP JÓZEF KUPNY
  • BP ANDRZEJ CZAJA
  • FRANCISZKANIE
  • HUGOLIN LANGKAMMER
  • O. HUGOLIN LANGKAMMER
  • POGRZEB
  • WROCŁAW

Polecane w subskrypcji

  • Córka światła powraca. Gniechowice pod Wrocławiem mają swój skarb – sanktuarium św. Filomeny
    • Kościół
    • Maciej Rajfur
    Córka światła powraca. Gniechowice pod Wrocławiem mają swój skarb – sanktuarium św. Filomeny
  • Jarosław Kaczyński dla GN: Chciałbym, aby Karol Nawrocki był prezydentem, który będzie zwalczał nieszczęście, jakie nam się trafiło
    • Rozmowa
    • Andrzej Grajewski
    Jarosław Kaczyński dla GN: Chciałbym, aby Karol Nawrocki był prezydentem, który będzie zwalczał nieszczęście, jakie nam się trafiło
  • Budowa katedry w Kolonii rozpoczęła się w XIII wieku, a zakończyła 145 lat temu. Wcześniej miał przyjść koniec świata
    • Świat
    • Szymon Babuchowski
    Budowa katedry w Kolonii rozpoczęła się w XIII wieku, a zakończyła 145 lat temu. Wcześniej miał przyjść koniec świata
  • Dlaczego Rosjanie są inni? O mentalności ludzi sparaliżowanych strachem przed władzą
    • Świat
    • Piotr Legutko
    Dlaczego Rosjanie są inni? O mentalności ludzi sparaliżowanych strachem przed władzą
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X