Nowy numer 30/2021 Archiwum

Papież uznał męczeństwo elżbietanek. Beatyfikacja odbędzie się we Wrocławiu

Papież Franciszek uznał za męczenniczki s. M. Paschalis Jahn i jej dziewięć towarzyszek ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, które zginęły na Śląsku w 1945 r. z rąk żołnierzy Armii Czerwonej.

Elżbietanki oddały życie w różnych miejscowościach Śląska, broniąc swojej czystości, także stając w obronie powierzonych ich opiece osób.

19 czerwca 2021 r. Papież Franciszek na prośbę Księdza Kardynała Semeraro podpisał Dekret o męczeństwie Siostry M. Paschalis Jahn i IX Towarzyszek, co otwiera drogę do rychłej beatyfikacji sióstr.

Siostra Miriam Zając, postulatorka w procesie beatyfikacyjnym, podkreśla że kandydatki na ołtarze reprezentują także inne zakonnice, które w podobnych okolicznościach zginęły w czasie II wojny światowej z rąk sowieckich żołnierzy.

– Bardzo się cieszymy z decyzji Ojca Świętego i czekamy na termin beatyfikacji – mówi s. Miriam. – Dla naszego zgromadzenia to nowym impuls do realizacji naszego powołania, charyzmatu matek założycielek. Dla całego Kościoła cenne jest świadectwo sióstr – biblijnych mężnych niewiast.

Podkreśla, że jest to pierwszy proces beatyfikacyjny ofiar systemu komunistycznego na Śląsku. – Zostawiły nam testament – zachętę do przekazywania wartości chrześcijańskich. Ich ofiara z życia to zaproszenie dla młodych, by szanowali drogocenny dar, jakim jest czystość, tak współcześnie profanowana, deptana. To zaproszenie do poszanowania godności kobiety – wyjaśnia siostra.

Męczenniczki elżbietańskie mogą być także orędowniczkami dla kobiet, których godność nie została uszanowana, a także tych, które same jej w sobie nie uszanowały. Każdemu mogą pomagać odbudowywać w sobie poczucie wartości, godności dziecka Bożego.

Beatyfikacja sióstr odbędzie się we Wrocławiu. Decyzja o terminie należy do Ojca Świętego. – Zachęcamy do modlitwy o rychłą beatyfikację –  mówi s. Miriam.

Więcej o męczenniczkach TUTAJ. i tu: Z białą lilią w Morzu czerwonym

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama