Nowy numer 37/2021 Archiwum

Pielgrzymi zaprotestowali

Tegoroczna Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę została odwołana, bo nie udało się uzyskać zgody na przejazd kolumny pątników po dolnośląskich drogach. Wszystko przez nowe przepisy o ruchu drogowym, które pozwalają rolkarzom na jazdę tylko po chodnikach i drogach rowerowych.

Pielgrzymka miała rozpocząć się w sobotni poranek (3 lipca). Mimo odwołania wydarzenia pielgrzymi zjechali się do stolicy Dolnego Śląska i wybrali się w trasę wzdłuż Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Wcześniej pikietowali przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim i Komendą Policji. W ten sposób chcieli sprzeciwić się braku możliwości pielgrzymowania na Jasną Górę.

- Zostaliśmy wykluczeni najnowszą ustawą o ruchu drogowym, która zakazuje jazdy na rolkach, hulajnogach czy deskorolkach po jezdni. A przecież my nie mamy innej możliwości, by na Jasną Górę jechać drogami - mówi ks. Jerzy Babiak, główny przewodnik.

Do Wrocławia dotarli uczestnicy pielgrzymki z wielu polskich miast. Podkreślają, że nie rozumieją, dlaczego zorganizowana i dobrze zabezpieczona grupa nie może zrealizować swojego celu - tym bardziej że w poprzednich latach odbyły się już cztery edycje Rolkowej Pielgrzymki Wrocławskiej i nie było żadnych organizacyjnych problemów, związanych zwłaszcza z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama