Na pieszej pielgrzymce z kościoła pw. NMP Różańcowej w Kruszynie do sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach spotkali się doświadczeni jakubowi wędrowcy i ci, którzy po raz pierwszy mieli okazję zasmakować klimatu dróg pod znakiem muszli. Razem wzięli udział w odpustowych uroczystościach.
- Moja miłość do Dróg św. Jakuba zaczęła się w 2009 r. - wspomina Agnieszka Gołąbek z Oławy. - Kolega szukał informacji o Oleśnicy Małej i przy okazji dowiedział się o weekendowym przejściu szlakiem św. Jakuba. Zdziwiłam się, co to za pielgrzymka. Wtedy w trakcie jednego z takich weekendowych przejść odbywało się zwiedzanie Brzegu z przewodnikiem. Wzięłam w nim udział. Zobaczyłam uczestników tych pielgrzymek - niektórych z dużymi plecakami, wędrujących z daleka, słuchałam ich opowieści o drogach w Hiszpanii. Złapałam bakcyla i następnego dnia poszłam z innymi Drogą św. Jakuba do Świętej Katarzyny.
Agnieszka wędrowała kolejnymi odcinkami w Polsce i na terenie Niemiec. - Potem miałam dłuższą przerwę w Camino, ze względów zdrowotnych, a także zawodowych. Teraz wracam na szlak i cieszę się bardzo drogą - mówi. - Brałam udział w zeszłym tygodniu w gwiaździstej pielgrzymce-sztafecie, która szła w stronę Görlitz. W Skarbimierzu spotkaliśmy rodzinę, która nas ugościła jako pielgrzymów. Okazało się, że to Boży ludzie, którzy trzy lata temu przeżyli nawrócenie. Powiedzieli nam, że... czują się jakby apostołowie do nich przyszli. Ja też wyszłam od nich uskrzydlona. To było piękne spotkanie, których na Camino jest bardzo dużo.
Pielgrzymi zostali powitani serdecznie w Małujowicach przez ks. Mieczysława Tomasza Sałowskiego, kustosza sanktuarium. W Mszy św. pod przewodnictwem ks. Tomasza Gospodaryka wziął udział także ks. Norbert Widok, kapelan Dróg św. Jakuba w diecezji opolskiej. Mówił w homilii o wspólnocie Kościoła, zbudowanej na fundamencie apostołów. - W Małujowicach jesteśmy jakby w połowie drogi między Santiago de Compostela a Jerozolimą, gdzie św. Jakub pracował, a także poniósł śmierć męczeńską - zauważył, zapraszając również pielgrzymów na Drogi św. Jakuba w diecezji opolskiej. Ośrodki kultu jakubowego znajdują się tam m.in. w Skorogoszczy i w Nysie.
Pielgrzymi mogli uzyskać odpust zupełny, a po Eucharystii zostali serdecznie ugoszczeni przez parafię oraz sołectwo. Po ciepłym poczęstunku mogli obejrzeć prezentację poświęconą pielgrzymowaniu Camino nadmorskim szlakiem biegnącym do Santiago z Porto w Portugalii.
W parafii pw. św. Maurycego we Wrocławiu przy ul. Traugutta 34 zaczyna działać Punkt informacyjny Camino, prowadzony przez Stowarzyszenie "Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce". Wolontariusze chętni, by zaangażować się w dyżury, mogą pisać na adres: biuro@camino.net.pl.