Zbliża się odpust jadwiżański

Doroczne uroczystości w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy potrwają od 14 do 17 października. Znamy ich program.

Ksiądz Piotr Filas SDS, proboszcz i kustosz sanktuarium, podkreśla, że w ostatnich tygodniach ważyła się decyzja, jaką formułę obchodów przyjąć. Ostatecznie odbędą się one w tradycyjnej formie, choć ci, którzy nie zdecydują się przyjechać do Trzebnicy z obawy przed koronawirusem, będą mogli uczestniczyć w uroczystościach jadwiżańskich online.

- Program jest bardzo podobny do ubiegłych lat. Drobne modyfikacje wynikają z kalendarza. W tym roku 16 października wypada w sobotę, a właśnie sobota zarezerwowana jest dla Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Stąd przeniesiona o jeden dzień jest pielgrzymka trzebniczan. Pozostałe punkty się nie zmieniły - wyjaśnia ks. Filas.

Zbliża się odpust jadwiżański

Salwatorianin zaznacza, że obchodom będzie towarzyszyła myśl związana z odkryciem dokonanym w marcu 2020 roku. Wówczas, przy renowacji sarkofagu św. Jadwigi, natrafiono nieoczekiwanie na trumienkę z doczesnymi szczątkami śląskiej księżnej. Znajdowała się w nietypowym miejscu. - Mam cały czas w pamięci to wydarzenie. Po 256 latach św. Jadwiga dała się odkryć albo - jak mówią inni - Pan Bóg chciał wskazać na świętą księżną jako tą, która służyła innym, zwłaszcza chorym - zaznacza. To wszystko odnosi do czasu zarazy, w którym trwamy już półtora roku. - W związku z tym w moim sercu pozostaje pragnienie, by ten akcent towarzyszył podczas tegorocznych uroczystości jadwiżańskich - św. Jadwiga jako orędowniczka u Boga i przykład, jak radzić sobie z tymi trudnymi sytuacjami, jakie niesie ze sobą COVID-19.

Czytaj więcej odkryciu w artykułach:

W obchodach odpustowych każdego roku biorą udział również pasterze Kościoła wrocławskiego i okolicznych diecezji. Tym razem ich udział jest jednak niemożliwy. - Tak się złożyło, że w czasie, gdy będziemy przeżywać uroczystości w Trzebnicy, biskupi zachodniej części Polski będą przebywać w Rzymie, u papieża Franciszka w związku z wizytą ad limina apostolorum. Odwiedzą nas za to biskupi, którzy już w ubiegłym roku mieli gościć na naszym odpuście, ale pandemia pokrzyżowała te plany. Centralnej Mszy św. w niedzielę 17 października przewodniczył będzie bp Andrzej F. Dziuba, ordynariusz łowicki, a dzień wcześniej, na zakończenie Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, Eucharystii będzie przewodniczył biskup pomocniczy katowicki Adam Wodarczyk - zaznacza kustosz.

W innych dniach celebracjom będą przewodniczyli: prowincjał Polskiej Prowincji Salwatorianów ks. Józef Figiel SDS, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Salwatorianów ks. Roman Słupek SDS oraz prefekt tej uczelni ks. Tomasz Górny SDS.

Poza pielgrzymkami stanowymi ważnym elementem obchodów będą nabożeństwa ku czci św. Jadwigi. - W poprzednim roku uczestniczyło w nich bardzo wiele osób. Wykorzystujemy w nim wizerunki przedstawiające żywot śląskiej patronki. Na ich podstawie próbujemy stworzyć - bo jest to proces rozwojowy - takie nabożeństwo, które nie tylko pokazuje, kim była św. Jadwiga, ale przede wszystkim kim dla nas we współczesnym świecie może być i w jaki sposób możemy ją w naszym życiu naśladować.

Szczegółowy program uroczystości będzie można wkrótce znaleźć na stronie www.trzebnicasds.wordpress.com.

Oto główne punkty programu:

14 października:

 • Pielgrzymka chorych
  11.15 - Różaniec,
  12.00 - Msza św. (przewodniczy: ks. Tomasz Górny SDS),

15 października:

 • Pielgrzymka powołanych do kapłaństwa i życia konsekrowanego
  od 9.30 program formacyjny i modlitewny dla seminarzystów i przełożonych,
  12.00 - Msza św. (przewodniczy ks. Józef Figiel SDS),
 • Pielgrzymka trzebniczan
  18.00 - przemarsz z trzebnickiego rynku,
  18.30 - Msza św. (przewodniczy ks. Józef Figiel SDS),

16 października:

 • Pielgrzymka kobiet
  10.15 - nabożeństwo jadwiżańskie,
  11.00 - Msza św. (przewodniczy ks. Roman Słupek SDS),
 • Piesza Pielgrzymka Wrocławska
  16.30 - Msza św. przy ołtarzu polowym (przewodniczy bp Adam Wodarczyk) - transmisja na kanale YouTube "Gościa Wrocławskiego"

17 października

 • Centralne uroczystości odpustowe
  11.00 - Msza św. (przewodniczy bp Andrzej Dziuba)
  po Mszy św. procesja z relikwiami św. Jadwigi Śląskiej (przewodniczy ks. Józef Figiel SDS)
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..