Po niedzielnej inauguracji synodu w katedrze wrocławskiej w poniedziałek odbyło się spotkanie dla księży dziekanów, połączone z praktycznym szkoleniem. Działa już także sekretariat synodu na szczeblu diecezjalnym.
Członkowie sekretariatu synodu na szczeblu diecezjalnym to: ks. Adam Łuźniak – wikariusz generalny archidiecezji, ks. Jacek Froniewski – kanclerz kurii, ks. Bartłomiej Kłos (notariat kurii), Adriana Kwiatkowska (Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży).
Istotę drogi synodalnej przedstawił ks. Adam Łuźniak w czasie niedzielnej inauguracji. Zobacz TUTAJ.
– Papież prosi nas, by w ramach synodu wypowiedzieć się na temat 10 konkretnych obszarów – na przykład obszaru słuchania, władzy, misji w Kościele… – wyjaśnia A. Kwiatkowska. – Istotne jest, by odpowiadając na te pytania, wychodzić ze swoich własnych doświadczeń Kościoła. Nie chodzi o moje idee, poglądy na Kościół, ale o to, jakie ja mam doświadczenie Kościoła – co było w tym cenne, co było w tym trudne, gdzie w tym doświadczeniu ukrywa się wołanie Ducha Świętego. Tak, żebyśmy mogli zobaczyć, co „działa”, ale też zobaczyć te miejsca, które są trudne, zadać sobie pytanie, do czego nas przez to Duch Święty zaprasza, do czego nas woła, co możemy zrobić, czego nie robić.
Członkowie sekretariatu podkreślają, że to we wzajemnym słuchaniu odkryć można głos Ducha Świętego. Kluczową sprawą jest zmiana mentalności w Kościele – wzięcie przez każdego odpowiedzialności za kościelną wspólnotę, gotowość do zaangażowania się.
– Jesteśmy zaproszeni do otwartości na odmienne opinie. Warto otworzyć się na spotkania z tymi, którzy mają inne poglądy – nie po to, by jedynie debatować, ale dzielić się darami, jakie każdy wnosi. Każde spostrzeżenie jest darem; może być wskazówką, jak lepiej głosić Pana Jezusa światu – uważa pani Adriana.
– Warto, by osoby, które chcą się wypowiedzieć w ramach synodu, czyniły to w obrębie konkretnych grup; by to nie było tylko „wylewanie żali”, ale wzajemne słuchanie, by wypowiadać „co pragnę”, ale też „co mogę zrobić”. Aby to nie były tylko postulaty dla innych – uważa ks. Jacek Froniewski. – Ważne, by nie bać się przyjść osobiście do konkretnych grup; by księża byli na tyle otwarci, by przyjąć ludzi. Nie chodzi tu tylko o sprowadzenie wszystkiego do parafii. Taką platformą do rozmowy mogą być różne ruchy kościelne. Zachęcić do zaangażowania innych mogą znajomi, przyjaciele. Ważne, by znalazły się osoby chętne do animowania grup synodalnych – by nie zrzucać wszystkiego na księży.
Spotkanie dla księży dziekanów. Materiały archidiecezji wrocławskiejKanclerz wyjaśnia, że spotkanie dla księży dziekanów połączone było z praktycznym szkoleniem. Dziekani podzielą się informacjami z księżmi w dekanatach. – Trzeba pamiętać, że jest mało czasu – dodaje. – Na początku lutego chcielibyśmy uzyskać syntezy z parafii i z grup, a do końca lutego stworzyć syntezy z diecezji, z których powstanie synteza krajowa. Najważniejsze, by jak najszybciej powstały w parafii grupy synodalne.
– Taka grupa, gdy powstanie, dobrze by się najpierw pomodliła – wyjaśnia A. Kwiatkowska, wskazując na zaproszenie do medytacji konkretnego fragmentu biblijnego (wskazówki znajdują się w materiałach synodalnych) – by trochę się poznać, ze sobą pobyć. Na pierwszym spotkaniu można rozdać wszystkim pytania zaproponowane przez papieża Franciszka, a tydzień później zaprosić do rozmowy na ten temat (nie trzeba przy tym pochylać się nad wszystkimi tymi obszarami, można wybrać niektóre, bliskie konkretnej parafii, wspólnocie).
– Papież Franciszek wyjaśnia, że do włączenia się w synod zaproszony jest każdy, niezależnie od tego, czy praktykuje, czy nie, niezależnie od wyznania, religii, ale o ile chce pomóc Kościołowi w szukaniu dobra i prawdy – dodaje Adriana. – Sekretariat może pomóc podpowiedzieć, jak podjąć synodalne działania w swoich środowiskach.
Co może być konkretnym owocem synodu?
– Jeśli na przykład stwierdzimy, że nie umiemy się słuchać, to możemy zastanowić się, co możemy konkretnie zrobić, by nauczyć się słuchać, by członkowie parafii, wspólnoty mogli być wysłuchani – uważa A. Kwiatkowska.
Aktualności dotyczące synodu będą zamieszczane w specjalnej zakładce na stronie archidiecezji. Tam znajduje się również kontakt mailowy do sekretariatu. Działa on od poniedziałku do piątku od 10.00 do 13.00 przy ul. Katedralnej 13.
Proponowane przez papieża Franciszka pytania do rozważenia na kolejnej stronie.