Już w najbliższy czwartek, 31 marca, wystartuje cykl bezpłatnych koncertów organowych w bazylice św. Elżbiety. Na początek usłyszymy Karola Mossakowskiego, jednego z najzdolniejszych organistów młodego pokolenia.
Zainteresowanie styczniowym koncertem inaugurującym "Głos Śląska" było ogromne. Wszystkie wejściówki rozeszły się w pół godziny.
Wielu musiało obejść się smakiem mimo stania w kolejce. Teraz mają okazję, by rozkoszować się muzyką z tego wielkiego dzieła sztuki.
- Odbudowany instrument cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców Wrocławia. Zapytania o możliwość posłuchania instrumentu napływają z całej Polski - mówi Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Wrocławia.
Magistrat przygotował 10 bezpłatnych koncertów wybitnych organistów, którzy sprawią że „Głos Śląska" zabrzmi w całej okazałości. Na każdy koncert przygotowano 350 miejsc.
Bezpłatne wejściówki na najbliższy czwartek - 31 marca i piątek -1 kwietnia można odbierać w środę, 30 marca, przed Domkiem Miedziorytnika (ul. św. Mikołaja 1, bezpośrednio przy kościele garnizonowym), od godz. 15.30 aż do wyczerpania puli biletów. Obowiązują maksymalnie dwa bilety na osobę.
Koncerty odbędą się:
Zaproszenia rozdawane będą zawsze w środy, w przeddzień koncertu, przed Domkiem Miedziorytnika.
Program koncertu Karola Mossakowskiego:
Karol Mossakowski jest uważany za jednego z najzdolniejszych organistów swojego pokolenia. Ceniony jako wykonawca i improwizator, na koncertach z powodzeniem łączy sztukę interpretacji z improwizacją. Specjalizuje się również w akompaniowaniu na organach i fortepianie do filmów niemych. W 2017 r. nagrał improwizowaną ścieżkę dźwiękową do nowej wersji filmu „Męczeństwo Joanny d'Arc" Carla Theodora Dreyera z 1928 r. wydaną na DVD przez Gaumont. W październiku 2021 r. wydał pierwszy solowy album w wytwórni Tempéraments, Radio France.
W ostatnich latach występował w katedrach: Notre Dame w Paryżu, Kolonii, Berlinie i Mediolanie oraz w Filharmonii Paryskiej, Audytorium Radia Francuskiego w Paryżu, Audytorium Maurice'a Ravela w Lyonie, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu, Pałacu Sztuk w Budapeszcie, Pałacu Sztuk Pięknych w Brukseli, Narodowym Audytorium Muzyki w Madrycie, Pałacu Montcalm w Quebecu.