Nowy numer 21/2022 Archiwum

Biskupi herb i zawołanie

W niedzielę 24 kwietnia w katedrze wrocławskiej sakrę biskupią przyjmie ks. Maciej Małyga. Jak każdy pasterz, nowy biskup będzie miał swój herb i zawołanie. Co oznaczają symbole zawarte na tarczy herbu?

Słowa, które będą determinowały biskupią posługę ks. Małygi nawiązują do Ewangelii wg. św. Jana i brzmią: "Diligenti Mundum" ("Miłującemu świat"). 

Bp Maciej tłumaczy, że odwołuje ono do słów Pana: "Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne" (J 3,16). - Dlatego w herbie obecne są dwa proste znaki. Pierwszym jest krzyż, znak Bożej miłości, w kolorze czerwieni. Stoi on w samym środku świata, nie poza nim, nie na jego marginesie, lecz wewnątrz jego doświadczeń. Jak Syn Boży, który przez swe człowieczeństwo uczestniczył w ludzkim losie ze wszystkim, co go tworzy. Drugim znakiem jest ziemski glob, w kolorze niebieskim. To świat, który Bóg stworzył, który chce zbawić i uratować przed samopotępieniem: „Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony” (J 3,17) - zaznacza.

Do zawołania i herbu nowego wrocławskiego biskupa odniósł się w swoim zaproszeniu wiernych archidiecezji wrocławskiej do udziału w uroczystości święceń biskupich abp Józef Kupny. Metropolita wrocławski napisał, że wybrana na dzień przyjęcia sakry przez ks. Małygę data doskonale wpisuje się w zawołanie biskupa nominata, które brzmi „Diligenti Mundum”, to znaczy „Temu, który umiłował świat”. "Potrzeba dziś w świecie świadków Bożej Miłości i mocno wierzę, że w osobie biskupa Macieja takiego świadka zyskuje nasz wrocławski Kościół" - zaznaczył.

Msza św., podczas której ks. Maciej Małyga przyjmie sakrę biskupią, zaplanowana jest na 24 kwietnia, na Niedzielę Miłosierdzia Bożego, na 15.00. Tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w uroczystości osobiście zapraszamy na naszą transmisję. Okienko poniżej oraz w niedzielę w osobnej informacji na www.wroclaw.gosc.pl.

Wywiad biskupem Maciejem pt. "Ten, co świat miłuje" można przeczytać w najnowszym wydaniu "Gościa Wrocławskiego", w e-wydaniu lub TUTAJ.

Msza św. w Niedzielę Miłosierdzia - sakra biskupia ks. Macieja Małygi - 24 kwietnia 2022
Gosc Wroclawski [live]

Czytaj także:

Obejrzyj zdjęcia:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama