Nowy numer 32/2022 Archiwum

Potrzebujemy oficerów - przyszłej elity

Akademia Wojsk Lądowych, nazywana kuźnią generałów, to nietypowe miejsce na edukacyjnej mapie Wrocławia. Co oferuje najstarsza i największa uczelnia wojskowa w kraju?

Studia w Akademii Wojsk Lądowych to pewna przyszłość, gwarancja stałego zatrudnienia i możliwość rozwoju. Ustawa o obronie ojczyzny gwarantuje młodym ludziom, którzy zdecydują się na studia wojskowe, usamodzielnienie się, a ich uposażenie nie będzie niższe niż 4560 zł.

Ponadto podchorążowie mają prawo do bezpłatnego zakwaterowania, umundurowania i wyżywienia. Po zakończeniu nauki otrzymają tytuł zawodowy magister inżynier lub magister, promocję na pierwszy stopień oficerski – podporucznika Wojska Polskiego oraz zapewnioną służbę w Siłach Zbrojnych RP.

- To korzyści, jakie płyną z bycia studentem wojskowym, jednak należy pamiętać, że droga do akademii, a potem do oficerskich gwiazdek, nie jest łatwa. Kandydat na oficera powinien cechować się dobrą kondycją fizyczną, umiejętnością pracy w zespole, opanowaniem, odpornością na stres i zdyscyplinowaniem. Należy pamiętać, że żołnierz to patriota, który dla dobra ojczyzny, w razie konieczności jest gotowy do najwyższych poświęceń - mówi płk dr hab. Piotr Płonka, rektor komendant AWL.

Bardzo dobrze obrazują to słowa roty przysięgi wojskowej, którą składa kandydat po szkoleniu podstawowym „ Za sprawę mojej ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić...". 

- Kandydat powinien być przygotowany na intensywne szkolenie wojskowe i 5 lat nauki – to wszystko po to, by posiadł wiedzę i umiejętności, które pozwolą mu być dobrym dowódca i sprawdzić się na pierwszym stanowisku służbowym. Akademia Wojsk Lądowych to miejsce dla ludzi z powołaniem. To przede wszystkim służba ojczyźnie i trzeba zdawać sobie z tego sprawę. Bycie żołnierzem wymaga wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Nie każdy jest w stanie temu sprostać - dodaje płk Piotr Płonka.

A co mówią o uczelni sami podchorążowie? Zobacz na następnej stronie.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama