Główne wrocławskie obchody śmierci świętej będą trwały 8 i (liturgiczne) 9 sierpnia; od 7 do 9 sierpnia można wziąć udział w wydarzeniach organizowanych przez Centrum Modlitwy i Dialogu w Oświęcimiu - na te drugie warto zgłosić się w wyprzedzeniem.
Dokładnie 9 sierpnia, kiedy przypada rocznica śmierci Edyty Stein, a zarazem wspominana jest w liturgii – w święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, patronki Europy – odbędzie się o 18.00 uroczysta Msza św. w kościele pw. św. Michała Archanioła przy ul. B. Prusa, ze specjalną modlitwą przy jej relikwiach.
Wrocławskie obchody organizowane przez Centrum Historii Zajezdnia przy współpracy z Towarzystwem Edyty Stein i Narodowym Forum Muzyki odbędą się 8 sierpnia. Wpisują się w trwający we Wrocławiu Rok Edyty Stein.
Ramowy program:
11.30 – zasadzenie Dębu Edyty Stein w Parku św. Edyty Stein na Ołbinie;
12.00 – nadanie imienia Edyty Stein tramwajowi MPK (pod Domem Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej 38;
13.00 – wernisaż wystawy „Edyta Stein. Wielkość w codzienności” na pl. Solnym we Wrocławiu;
19.00 – koncert „Gwiazda Europy” – wystąpi zespół Wrocław Baroque Ensemble i Chór Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Koncert odbędzie się w Sali Sesyjnej na Dworcu Głównym we Wrocławiu (Edyta Stein prawdopodobnie przejeżdżała pociągiem przed ten dworzec, transportowana wraz z innymi więźniami do Auschwitz). Więcej TUTAJ
Delegacja z Wrocławia weźmie udział również w obchodach organizowanych przez Centrum Modlitwy i Dialogu w Oświęcimiu. Każdy może wziąć w nich udział. Tych, którzy chcieliby uczestniczyć w szerszym programie (choćby przez jeden dzień) organizatorzy zachęcają do zgłoszenia się pod adresem email edukacja@cdim.pl lub educatiom@cdim.pl.
Dla tych, którzy będą w Oświęcimiu/Auschwitz po raz pierwszy lub którzy chcą przeżyć rekolekcje, Centrum przygotowało bogatą ofertę:
7 sierpnia (niedziela)
Przyjazd uczestników
19.00 Kolacja
20.00 Powitanie i wprowadzenie w temat
8 sierpnia (poniedziałek)
8.00 śniadanie
9.00-12.30 Zwiedzanie byłego obozu Auschwitz-Birkenau
13.00 Obiad
14.30-16.30 Zwiedzanie miasta Oświęcim lub wykład/rozmowa (Edyta Stein / Gdzie był Bóg / Dialog po Auschwitz)
17.00 Msza św.
18.00 Kolacja
19.30 wieczór – prezentacja przybyłych grup
9 sierpnia (wtorek) Główne obchody
10.00 Droga Modlitewna wzdłuż Rampy w byłym obozie Auschwitz-Birkenau, przygotowana wspólnie z Polską Radą Chrześcijan i Żydów.
Na rozpoczęcie słowo w imieniu Episkopatu Polski: J.E. Abp Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski.
Na zakończenie słowo w imieniu Episkopatu Niemiec: J.E. Biskup Bertram Meier, Augsburg.
13.30 – 14.00 Wirtualny most z Japonią – Modlitwa o pokój z katolickim Uniwersytetem w Nagasaki i Towarzystwem Edyty Stein Niemiec w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu
14.30 Rozmowy w małych grupach z pomocą wybranych tekstów Edyty Stein w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu
lub
15.30 Czuwanie z św. Edytą Stein prowadzi wspólnota OCDS w Oświęcimiu w klasztorze Sióstr Karmelitanek
17.00 Uroczysta Msza Święta w klasztorze Sióstr Karmelitanek, ul. Legionów 92
prowadzi kard. Michael Czerny SJ, prefekt watykańskiej dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka
19.00 Koncert „Gwiazda Europy” - Z inicjatywy Miasta Wrocław w ramach "Roku Edyty Stein" w kościele św. Józefa w Oświęcimiu.