We Wrocławiu niedawno odbyło się poświęcenie kościoła pw. św. Alberta Wielkiego na Sołtysowicach; 1 października abp Józef Kupny poświęci kościół pw. NMP Bolesnej na Strachocinie. To jedne z najbardziej uroczystych obrzędów. Tworzą opowieść o miłości Boga do człowieka. Są zaproszeniem do wspólnoty.
Agata Combik: Często mówi się o „konsekracji” kościoła”. Czy to właściwe?
Ks. dr Mariusz Szypa, ceremoniarz katedralny, dyrektor Wydziału Katechetycznego wrocławskiej kurii: – To sformułowanie było używane dawniej. Obecnie słowa „konsekracja” używa się w odniesieniu do osób, a także to oleju Krzyżma. O konsekracji darów mówimy przy Eucharystii – ale tu chodzi przede wszystkim o Osobę Chrystusa. Chleb i wino stają się Ciałem i Krwią Pana. Olej Krzyżma również odnosi się w pewien sposób do osoby; wyraża łączność z biskupem – może być konsekrowany tylko przez niego.
Jeśli chodzi o przedmioty, miejsca, używamy terminu „poświęcenie” lub „dedykacja” (nawiązując do łacińskiego słowa „dedicatio”). To równoważne określenia. Ceremonia, o której mówimy, odbywa się zgodnie z księgą liturgiczną, która nosi tytuł „Obrzędy poświęcenia kościoła i ołtarza”. Podaje ona dwa obrzędy: uproszczony, dotyczący kościołów, w których już odprawiana jest od jakiegoś czasu liturgia, oraz obrzęd dotyczący kościoła, w którym liturgia będzie sprawowana po raz pierwszy. Ta druga sytuacja będzie miała miejsce na Strachocinie, gdzie obrzęd poświęcenia rozpocznie się w sobotę 1 października o 16.00.
Rozpocznie się poza nowym kościołem.
Tak, rozpocznie się w funkcjonującej już od lat kaplicy. Stamtąd wyruszy procesja do nowo wzniesionego kościoła, gdzie nastąpi uroczyste otwarcie drzwi. Najpierw wejdzie do środka posługujący z krzyżem, za nim jako pierwszy wejdzie biskup, potem księża, posługujący i wszyscy wierni. Biskup będzie prowadził ich za sobą – jak pasterz owce – do nowego miejsca, które ma służyć Bogu i ludziom.
Obrzęd poświęcenia kościoła można porównać do Chrztu. Przypomina, że przede wszystkim my, ludzie, mamy być żywą świątynią Boga, świątynią Ducha Świętego. To, co dzieje się w kościele, odwzorowuje to, co dzieje się w nas. Nie byłoby tego budynku, gdyby nie wspólnota, która ma się w nim gromadzić. Budynek kościelny wznosi się, by gromadził się w nim Kościół przez duże „K”. Jest jednak jeszcze ważniejsza, pierwszorzędna funkcja tego gmachu. Przede wszystkim osłania on ołtarz – wyrażający Chrystusa. Jest jego zadaszeniem. W niektórych starych kościołach, w Polsce np. w Gnieźnie czy na Wawelu, mamy zresztą nad ołtarzem konfesję, rodzaj takiego zadaszenia.
Więcej o obrzędzie poświęcenia kościoła tu:
Wszystko w murach kościoła podporządkowane jest ołtarzowi, czyli Chrystusowi.
Budynek kościelny chroni ołtarz i tych, którzy Kościół tworzą – czyli nas; byśmy mogli bez przeszkód, choćby ze strony warunków atmosferycznych, gromadzić się, słuchać Słowa Bożego, sprawować święte sakramenty. Pomaga nam poczuć się częścią wspólnoty idącej za Chrystusem, zdążającej razem w pielgrzymce do nieba.
Nie można poświęcić kościoła bez ołtarza, ale można poświęcić sam ołtarz. Tak się dzieje, gdy ulegnie on uszkodzeniu, np. pęknie mensa ołtarzowa, ołtarz zostanie sprofanowany, zdewastowany, trzeba go wymienić (wtedy ten stary niszczy się, a pozostałości składuje w odpowiednim miejscu).
Przed poświęceniem kościoła będzie okazja można wziąć udział w rekolekcjach, a także w czuwaniu przy relikwiach.
W parafii pw. NMP Bolesnej na Strachocinie 23, 24 i 25 września (piątek, sobota, niedziela) będą głoszone rekolekcje przygotowujące wiernych do poświęcenia kościoła – wydarzenia wyjątkowego, niepowtarzalnego w życiu parafii. To okazja, by przypomnieć sobie znaczenie budynku kościoła, poszczególnych elementów w jego wnętrzu; by przypomnieć, że budowanie Kościoła przez duże „K” nie kończy się na oddaniu budynku kościelnego. To dopiero początek. Możemy się w budynku gromadzić, by się uświęcać, budować duchową świątynię.
W piątek 30 września wieczorem do kaplicy w parafii pw. NMP Bolesnej przy ul. Tatarakowej będą wprowadzone relikwie św. Jana Pawła II, które zostaną złożone nazajutrz w ołtarzu nowego kościoła. Sprawowana będzie tzw. wigilia – Godzina Czytań z czuwaniem przy relikwiach.
Więcej wkrótce w papierowym wydaniu wrocławskiego Gościa Niedzielnego.
15 września, w dzień poświęcony NMP Bolesnej, parafia otrzymała relikwie św. Jana Pawła II. Zostaną złożone pod mensą ołtarza. Agata Combik /Foto Gość Z wizytą u kard. Stanisława Dziwisza. Agata Combik /Foto Gość