Papieski Wydział Teologiczny jednak z najwyższą kategorią naukową

Decyzją ministra edukacji i nauki PWT otrzymał najwyższą kategorią naukową A+. To efekt odwołania od decyzji z zeszłego roku.

W sierpniu ubiegłego roku pisaliśmy o tym, że zgodnie z decyzją ministra edukacji i nauki Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu otrzymał kategorię A w dyscyplinie: nauki teologiczne.

Co 4 lata na każdej uczelni poszczególne dyscypliny naukowe podlegają ewaluacji. Wówczas bierze się trzy kryteria pod uwagę: publikacje, środki z grantów na badania naukowe oraz oddziaływanie społeczne badań naukowych.

PWT postanowił jednak odwołać się od decyzji ministra i zawnioskować o zmianę oceny, przedstawiając osiągnięcia, które nie zostały wzięte pod uwagę przy określaniu oceny.

Biorąc pod uwagę powyższe, minister edukacji i nauki uchylił zaskarżoną decyzję i przyznał Papieskiemu Wydziałowi Teologicznemu we Wrocławiu kategorię naukową A+ w dyscyplinie nauki teologiczne.

Kategoria ta jest efektem badań naukowych PWT na bardzo wysokim poziomie, co przekłada się oczywiście na bardzo wysoki poziom kształcenia. 

W wyniku ewaluacji poszczególnym dyscyplinom przyznawane są kategorie naukowe: A+, A, B+, B oraz C, od których zależy m.in. możliwość prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim i nadawania stopni naukowych oraz wysokość subwencji. Ostatnia ewaluacja obejmowała lata 2017-2021. Wyniki ewaluacji Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło 29 lipca 2022 r.

Ewaluacja prowadzona była w oparciu o trzy kryteria:

  1. Poziom naukowy prowadzonej działalności naukowej (waga – 70 -roc.) – oceniany na podstawie publikacji naukowych.
  2. Efekty finansowe badań naukowych (waga 10 proc.) – oceniany na podstawie wysokości środków pozyskanych na projekty badawcze w ramach konkursów organizowanych przez instytucje unijne, zagraniczne, NCBR, NCN i NPRH.
  3. Wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki (waga – 20 proc.) – oceniany na podstawie opisów udowadniających związek między badaniami a funkcjonowaniem administracji, ochroną zdrowia, kulturą itp.

W najważniejszym, pierwszym kryterium, PWT otrzymał 239,62 pkt, co stanowi 96 proc. najwyższego wyniku, który wyniósł 250,46 pkt.

Kolejna ewaluacja obejmie okres 2022-2025 i odbędzie w 2026 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..