Peregrynacja obrazu Matki Bożej Zwycięskiej z kościoła pw. NMP na Piasku we Wrocławiu

Włączyć się może każdy. To okazja, by powierzyć na nowo swoje życie Maryi, a także poznać bliżej dzieje wizerunku, który towarzyszył hetmanowi Stanisławowi Janowi Jabłonowskiemu podczas zwycięskich bitew, a potem otoczony był czcią w Mariampolu. Obecnie gromadzi czcicieli Matki Bożej w kościele na Piasku.

Obraz - uznany przez Kościół za łaskami słynący - pochodzi prawdopodobnie z XVI w. lub z jeszcze wcześniejszego okresu. Wiadomo, że towarzyszył hetmanowi Jabłonowskiemu podczas jego wypraw wojennych. Zabierał go ze sobą - umieszczając w kaplicy polowej - gdy wyruszał do walki, biorąc udział w bitwach pod Chocimiem (1673 r.), Żurawnem (1676), w odsieczy wiedeńskiej (1683), a także w czasie późniejszych walk na Wołyniu, Podolu, Bukowinie.

Kiedy hetman wzniósł warowny fort o nazwie Mariampol, umieścił tam wizerunek Madonny. Z czasem stała się symbolem całego miasta. Wnuk hetmana Jan Kajetan Jabłonowski w 1721 r. umieścił obraz w kościele Świętej Trójcy (w 1733 r. wzniesiono nową świątynię). Wizerunek zyskał sławę słynącego łaskami i otoczony wielką czcią.

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Zwycięskiej z kościoła pw. NMP na Piasku we Wrocławiu   Kopia obrazu. Agata Combik /Foto Gość

Po II wojnie światowej obraz przewieziono do Polski. W 1965 r. został umieszczony w kościele NMP na Piasku we Wrocławiu. 10 września 1989 r. odbyła się koronacja obrazu papieskimi koronami (poprzednie zostały skradzione).

Matka Boża czczona jest na obrazie jako Zwycięska, Hetmańska, Rycerska, Mariampolska. Peregrynacja kopii obrazu rozpocznie się w czasie odpustowych uroczystości 10 września. Osoby chętne do wzięcia udziału w peregrynacji zgłaszać się mogą przez specjalny formularz: TUTAJ.

- Zapraszam serdecznie do udziału w tym dziele i zawierzenia się Trójcy Świętej przez ręce Maryi. Niech pogodne oblicze Matki Bożej Zwycięskiej daje nam ogromną nadzieję na to, że z Bożą pomocą również w naszych sercach i relacjach mogą dokonywać się cudowne zmiany oraz błogosławieństwo przebaczenia i pokoju - zachęca proboszcz ks. Krystian Charchut.

Do przyjęcia kopii obrazu zaproszone są osoby gromadzące się na co dzień w kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku, ale także wszyscy chętni. "Będziemy prosić o potrzebne łaski dla wszystkich, którzy chcieliby w ten sposób na nowo zaprosić Matkę Bożą do swojego życia, zawierzyć siebie i wszystkie swoje sprawy, prosić o szczególne wstawiennictwo, opiekę czy umocnienie" - zapraszają koordynatorzy peregrynacji. "Wizerunek przypomina nam o Jej troskliwej i realnej obecności, a czułe spojrzenie zaprasza do osobistej relacji i rozmowy. Maryja w niezawodny sposób zawsze wskazuje nam Jezusa Chrystusa i do Niego prowadzi" - podkreślają.

Inspirując się historią cudownego obrazu Matki Bożej Zwycięskiej, zachęcają do modlitwy o zwycięstwo, odniesione Bożą mocą, nad własnymi słabościami, w walce o realizację dobrych pragnień, o ochronę przed złymi duchami. Zapraszają do modlitwy o pokój. Dzieje obrazu wskazują na szczególną rolę Matki Bożej w budowaniu pokoju i pojednania, tak potrzebnych w naszych czasach.

Odpustowe uroczystości co roku gromadzą osoby pochodzące z Mariampola.

Zobacz także tu:

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..