Znamy laureatów naszego konkursu literackiego

Właśnie zakończyliśmy 19. edycję konkursu "My Polacy, my Dolnoślązacy" o laur Złotego Pióra. Jak ocenia tegoroczne zmagania przewodnicząca jury?

Profesor Elżbieta Warulik zwraca uwagę, że w tegorocznej edycji spośród gatunków literackich przeważały eseje. - Młodzież dzieli się w nich cennymi cytatami, ważnymi myślami, które umiejętnie interpretuje - zauważa.

Zdecydowanie większą popularnością wśród uczestników cieszył się temat pierwszy - "»(...) i nie przebaczaj zaiste nie w twojej mocy /przebaczać w imieniu tych których zdradzono o świcie« (Z. Herbert, Przesłanie pana Cogito). Twoje przemyślenia na temat problemów związanych z przebaczaniem". - Prace dotyczące przebaczania były bardzo piękne. Mówiły o tym, że to dar złożony sobie i innym. Młodzież wskazywała zarówno na plusy, jak i minusy tego aktu. O konieczności przebaczania przekonywała bogactwem przykładów z Biblii, lektury własnej i szkolnej, tworzyła też własne definicje przebaczania i podawała jego warunki. Pisała też o ograniczeniach na podstawie cytatu z tematu, który podjęła - opowiada.

Odnosząc się do drugiego z tematów - "Estetyka i etyka są tym samym" (Ludwig Wittgenstein, Traktat logiczno–filozoficzny). Czy zawsze można postawić znak równości pomiędzy tymi pojęciami? Rozważ zależność między nimi - zaznacza, że w pracach swoje odzwierciedlenie znajduje powiedzenie, że o gustach się nie rozmawia. - Piękno zależy zawsze od indywidualnych odczuć, od preferencji, od mody, od wrażliwości - jest po prostu niewymierzalne i ewoluuje - tłumaczy. Podkreśla przy tym, że są w pracach nawiązania do historycznych postaci, które chciały narzucić w tej kwestii swój punkt widzenia. - Jest wśród nich m.in. Neron, który chce układać świat według swojej estetyki i własnej etyki. Młodzi pisali o tym, że te postacie zapomniały o etyce samej w sobie, o Dekalogu, miały swój punkt widzenia. W większości prac współzależność etyki i estetyki nie ulega wątpliwości, przenikają się, wynikają z siebie, współbrzmią, ale piękno ciała wcale nie oznacza piękna ducha - mówi.

Na tegoroczną edycję konkursu napłynęło 78 prac. - To wyjątkowo mało, ale jest też pocieszenie: jakość tych prac sięga zenitu, jest bardzo wysoka - zaznacza.

Oto nazwiska laureatów (po kliknięciu w nazwisko możesz przeczytać ich prace konkursowe):

1. Agata Tomaszewska z Liceum salezjańskiego we Wrocławiu.
2. Emilia Mikołajczyk z II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Bolesławcu.
3. Kacper Bobeła z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych we Wrocławiu.

Wyróżnieniem specjalnym uhonorowano Kamila Kubiszka z Technikum w Zespole Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oleśnicy.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..