Adorowały Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, uczestniczyły w konferencji Beaty Jakoniuk-Wojcieszak, dzieliły się słowem Bożym. Kulminacyjnym punktem diecezjalnego dnia skupienia kobiet była Msza św. pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego.
Abp Józef Kupny mówił o Maryi, jako wzorcu wiary – wiary, której istotą jest bezwzględne zaufanie Bogu. „Szczęśliwa, która uwierzyła…” – Od Niej chcemy uczyć się otwartości na słowo Boże, zaufania, wierności i miłości. Pragniemy uważnie wsłuchiwać się w Jej macierzyńskie słowa. Jednak przy odkrywaniu tego, co chce przekazać nam Maryja musimy być pokorni, dać się prowadzić Duchowi Świętemu. Tylko Duch Święty zna Jej wewnętrzne piękno – stwierdził.
Zdjęcia:
„Dotyku Ducha” doświadczamy, czytając Pismo św., ale należy – podkreślił arcybiskup – czytać je i interpretować w tym samym duchu, w jakim zostało napisane. – Bez Ducha Świętego nie jesteśmy w stanie zobaczyć piękna Maryi, przesłania, jakie do nas kieruje – mówił. Wskazał, że personifikacja Mądrości Bożej jako doskonałej niewiasty, znalazła swe odbicie w Maryi. Mądrość Boża ma oblicze Maryi, w Niej się objawia.
Metropolita zauważył, że coraz więcej osób – nawet w gronie katolickich publicystów – zastanawia się, co Maryja ma do zaoferowania współczesnej kobiecie, czy na pewno wzór kobiecości, model małżonki, matki inspirowany postacią Matki Bożej jest wciąż aktualny? Współczesne kobiety nie chcą być „tylko” strażniczkami ogniska domowego; chcą pełnić ważne role społeczne, polityczne, gospodarcze, a także podejmować większą odpowiedzialność w Kościele.
– Maryja i każda ziemska matka cieszy się twoim wykształceniem, zdobytą ciężką pracą pozycją społeczną, twoimi osiągnięciami; cieszy się z tego, że jesteś kreatywna, wysoce kompetentna w swoim zawodzie, który wykonujesz, że piastujesz coraz wyższe stanowiska w samorządzie, władzy państwowej, że masz coraz większy wpływ na kształtowanie życia społeczno-politycznego, gospodarczego naszego kraju. Z miłością patrzy na twoje zaangażowanie w życie wspólnoty parafialnej, udział w ruchach stowarzyszeniach, na twoją troskę o Kościół, aktywne uczestnictwo w liturgii, w procesie ewangelizacji. Jest zadowolona z twojego świadectwa wiary, nadziei i miłości – podkreślał abp Kupny.
– Zdarza się jednak, że poszerzający się obszar tej kobiecej aktywności prowadzi do zakwestionowania tego wszystkiego, co łączy się z kobiecością – otwarcia na dar życia, obdarowanie miłością, czynienie ze swojego życia pięknego daru, przede wszystkim dla dziecka, osób sobie bliskich – mówił, zauważając, że podobnie może być i w życiu mężczyzny, który karierę stawia ponad wszystko inne. – Dla takich osób przykład życia Świętej Rodziny przestaje być miarą, punktem odniesienia, nie stanowi inspiracji.
– Spójrzcie na swoje życie oczyma Boga, szukajcie rozwiązania waszych problemów w świetle słowa Bożego, zaufajcie Bogu, dajcie się ogarnąć Jego miłości – zapraszał.
Zachęcał, by uwierzyć, że zło może być pokonane siłą dobra, by zabiegać o pokój, by dać się prowadzić Duchowi Świętemu. Maryja nalega, by uczynić wszystko, cokolwiek powie Syn. – Warto postawić sobie pytanie: Czy staramy się słuchać głosu Chrystusa? W jakim stopniu jesteśmy wierni Jego Ewangelii? – zapraszał arcybiskup. Zwracał uwagę, że Maryja, gdy czegoś nie rozumiała, rozważała to, oczekując na Boże światło.
Msza św. wieńcząca spotkanie. Agata Combik /Foto GośćPrzywołał słowa Jana Pawła II, który w liście apostolskim „Mulieris dignitatem” pisał:
„Kościół dziękuje więc za wszystkie kobiety i za każdą z osobna: za matki, siostry, żony; za kobiety poświęcone Bogu w dziewictwie, za te, które oddają się posłudze tylu ludziom czekającym na bezinteresowną miłość drugich; za te, które czuwają nad człowiekiem w rodzinie będącej podstawowym znakiem ludzkiej wspólnoty; za kobiety wykonujące pracę zawodową, za te, na których ciąży nierzadko wielka odpowiedzialność społeczna, za kobiety „dzielne” i za kobiety „słabe” – za wszystkie: tak jak zostały pomyślane przez Boga w całym pięknie i bogactwie ich kobiecości (…)”
*
Kobiety rozpoczęły swój dzień skupienia od zapatrzenia się w scenę spotkania Maryi i św. Elżbiety, scenę ukazującą kobiety – młodą i dojrzałą – które „mają odwagę być szczęśliwe”, trwają w nadziei. Maryja, jak zauważyła Adriana Kwiatkowska, to „ekspertka od szczęścia”, ufająca Bożemu planowi. Bp Maciej Małyga zauważył, że przedstawione na ikonie towarzyszącej paniom Maryja i Elżbieta ukazane są obie jako młode. Trwamy w duchowej młodości, gdy jesteśmy tymi, które uwierzyły, pozwalając prowadzić się Duchowi. W otwarciu spotkania uczestniczyli także bp Jacek Kiciński, ks. Krystian Charchut i s. Maria Czepiel – dzieląca się świadectwem wydobywania się ze stanu zniechęcenia, powrotu do zaufania Bogu, wytrwania.
Panie spotkały się przy herbacie, kawie i pączkach, wysłuchały konferencji Beaty Jakoniuk-Wojcieszak (więcej TUTAJ), dzieliły się w grupach tym, jak dotknęło je słowo Boże w trakcie spotkania. Podczas Eucharystii wiele z nich złożyło deklaracje codziennej modlitwy za kapłanów naszej archidiecezji. Na zakończenie spotkanie abp Kupny uhonorował s. Marię Czepiel i Adrianę Kwiatkowską – główne organizatorki dnia skupienia – specjalnym numizmatem.
– Takie spotkania są potrzebne. Kobiety poszukują swojej drogi w życiu. Przeżyłam tu swoje spotkanie z Nim i wezwanie do szukania własnego powołania, tego do czego On mnie wzywa. Maryja „wyszła”, podjęła pewien trud, inicjatywę – mówiła Katarzyna z Wrocławia. – Ważna była też możliwość rozmowy z innymi kobietami, bycia razem, dzielenia się.