Ile potrwa synod i jak będzie wyglądał?

Już 19 maja wyjątkowe wydarzenie. Pierwsze od 30 lat. Otwarcie II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej to wyjątkowy czas. Wyjaśniamy, ile potrwa, na czym będzie polegał i jak wyglądają poszczególne etapy.

Synod pod hasłem: "Uczyńcie wszystko, co powie wam Syn" to czas zmian w Kościele wrocławskim. - Potrzebujemy nawrócenia, przemiany życia i odnowy. Od września już się modlimy i myślimy nad naszym życiem. W synod zaangażowana jest właściwie każda parafia, a mamy ich w diecezji prawie 300 - mówi bp Maciej Małyga.

W czasie przygotowań wierni rozważali Listy do siedmiu Kościołów z Apokalipsy św. Jana. Czas synodu to słuchanie, ale i rozeznawanie, czego oczekuje od nas Duch Święty. Dziś i w przyszłości. Synod to nie tylko dokumenty, ustalenia, nowe pomysły, ale rzeczywistość duchowa.

- Tego synodu nie byłoby bez żadnego stanu Kościoła - ani bez duchownych, ani świeckich. Ci ostatni mają rzeczywiście wyjątkową rolę, ponieważ zostali zaproszeni do zespołów synodalnych, do wypowiedzenia się na temat tego, czego Kościół dziś potrzebuje. W tej chwili jest ok. 2 tys. osób zaangażowanych w działania synodalne. Wielu będzie pracowało w komisjach synodalnych, a część z nich zasili szeregi plenum synodalnego - zapowiada Adriana Kwiatkowska z sekretariatu synodu.

W synod zaangażować może się każdy, komu zależy na przemianie Kościoła. Wystarczy się skontaktować ze swoim proboszczem i dołączyć do zespołu synodalnego. - Mamy wiele wyzwań w Kościele, które dostrzegają zarówno osoby duchowne, świeckie, jak i konsekrowane. Wyzwaniem jest np. bycie razem w czasach, kiedy każdy biegnie osobno ze swoimi obciążeniami. Jak znaleźć czas na budowanie wspólnoty? Wielu dorosłych potrzebuje powrotu do Ewangelii, zrozumienia, czym ona naprawdę jest. Jak to zrobić, żeby Ewangelia stawała się czytelna dla ludzi, którzy o niej słyszeli, ale niekoniecznie nią żyją - zastanawia się A. Kwiatkowska.

Synod potrwa ok. dwóch lat – do 2026 roku. Najpierw pracę rozpoczną zespoły synodalne w parafiach, które będą zbierać się raz w miesiącu. Oprócz tego zostanie zorganizowanych kilka spotkań ogólnodiecezjalnych. Jednocześnie swoim trybem będą pracowały komisje synodalne.

Jak wygląda harmonogram synodu?

  • Od września do listopada br. działają komisje, które wypracowują odpowiedzi na pytania i wyzwania, które z kolei znalazły się w syntezach stworzonych przez parafian.
  • Pod koniec listopada komisje przedstawią pierwsze projekty dokumentów synodalnych zespołom synodalnym. Każda parafia będzie miała dostęp do tego, co wypracowały komisje.
  • Wówczas wierni dadzą swoją informację zwrotną - co się sprawdzi, a co niekoniecznie powinno wejść w życie. Na taką ocenę mają czas do marca 2025 roku. Wtedy przysyłają dekanalne odpowiedzi na pierwsze projekty komisji.
  • Po tym komisje synodalne formułują końcowe dokumenty.
  • One stają się przedmiotem obrad plenarnych, które wystartują w czerwcu 2025 roku. Wtedy zbierze się plenum synodalne - księża, osoby konsekrowane i świeckie - i zacznie nad tymi dokumentami głosować. Może też na nie nanosić poprawki.

Ile potrwa synod i jak będzie wyglądał?  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..