Metropolita wrocławski łączy się duchowo ze wszystkimi poszkodowanymi przez powódź, ale wspiera również modlitwą ludzi dobrej woli, którzy ruszyli z pomocą.
Powódź dotknęła archidiecezję wrocławską. Choć w samej stolicy Dolnego Śląska woda nie wyrządziła większych szkód i nie wylała się poza wały, to jednak ucierpiały mniejsze miejscowości takie jak Lewin Brzeski, Kąty Wrocławskie czy Wawrzeńczyce. Pasterz Kościoła wrocławskiego od początku kryzysu modlił się za wszystkich dotkniętych kataklizmem.
- Chrześcijanin to człowiek solidarności, dlatego od kilku dnu ofiarowałem Eucharystię w intencji ofiar powodzi, ale także tych, którzy śpieszą im z pomocą. O siły, potrzebne łaski, nadzieję i wytrwałość. Mam nadzieję, że nie zgasła w nich wiara w to, że Boża Opatrzność nad nimi czuwa - mówi metropolita wrocławski.
Arcybiskup dziękuje szczególnie służbom i osobom prywatnym, które podjęły się różnych akcji pomocowych. Podkreśla, że Kościół instytucjonalnie włącza się w zmniejszanie skutków powodzi.
- Caritas Archidiecezji Wrocławskiej niesie pomoc, o której może nie wszędzie przeczytamy w mediach, ale poza aspektem modlitewnym Kościół pomaga także doraźnie i materialnie. To są dary, to są zbiórki pieniężne. Nie zostawimy tych, którzy potrzebują wsparcia. Mobilizujemy wszystkie siły - dodaje abp Kupny.
Poinformował, że archidiecezja przekaże m.in. 35 osuszaczy, 30 myjek ciśnieniowych, 10 agregatów prądotwórczych oraz inny sprzęt do usuwania skutków powodzi – wiadra, środki, chemiczne, czy opał na zimę. W ten weekend z naszej diecezji wyruszą duże grupy różnych wspólnot młodzieżowych, aby pomóc w pracach porządkowych na ziemi kłodzkiej.
- W skali kraju pomoc Caritas Polska i Caritas diecezjalnych to wartość ponad 1,5 miliona złotych - wysłana w sprzęcie i darowiznach finansowych. Pozyskano już 5 milionów złotych w ramach ogólnopolskiej zbiórki Caritas. Miejmy wyobrażenie, że Kościół naprawde pomaga. Że zainspirowani postawą kobiet z Ewangelii, kiedy pytamy, co można zrobić, oprócz modlitwy, dajemy coś ze swojego, dzielimy się. Ale kto o tym powie? Gdzie o tym usłyszycie lub przeczytacie? - pyta wiceprzewodniczący KEP.
W sposób szczególny abp Józef zaprasza na Eucharystię w piątek 20 września na godzinę 18.30 do archikatedry wrocławskiej. Więcej o tym TUTAJ.
- Modlitwa jest tym, co daje nam siłę, co możemy ofiarować naszym bliźnim jako ludzie wierzący. Ważna jest również prosta ludzka solidarność i jedność. Bądźmy razem w takich chwilach. Nie szukajmy podziałów, ale stańmy przy poszkodowanych. Dajmy im swój czas, swoją obecność. Pomagajmy, jak umiemy, ale może warto też ich wysłuchać, po prostu z nimi być. Żeby nie czuli się opuszczeni. Chrześcijaństwo niesie nadzieję, która wynika z wiary. Dzielmy się nadzieją - podsumowuje hierarcha.
Wdzięczność wyraża także wobec diecezjan, którzy podjęli pomoc powodzianom. Zarówno tym z terenów archidiecezji wrocławskiej, jak i nieco bardziej odległych, np. na ziemi kłodzkiej.