59. rocznica orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich

18 listopada przypada 59. rocznica orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich - dokumentu, który stał się kamieniem milowym w historii pojednania między narodami. Z okazji rocznicy wszyscy wrocławianie są zaproszeni do wspólnego upamiętnienia tego wydarzenia i refleksji nad znaczeniem dialogu ponad podziałami.

Przed pomnikiem kard. Bolesława Kominka na bulwarze kard. Stefana Wyszyńskiego 18 listopada o godz. 12 odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów.

- Pojednanie jest jedną z kluczowych wartości dla współczesnej Europy. Trudno sobie wyobrazić projekt europejski bez pojednania narodów po drugiej wojnie światowej. Wszak na równych prawach funkcjonowali u zarania tego pomysłu niedawni wrogowie. Symbolem tego procesu było pojednanie francusko-niemieckie. Miało ono jednak przede wszystkim wymiar polityczny. Arcybiskup wrocławski i późniejszy kardynał Kominek był wizjonerem na miarę ojców zjednoczonej Europy - tłumaczy dr hab. Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora Centrum Historii "Zajezdnia" ds. naukowych.

Dodaje, że kard. Kominek nie tylko rozumiał pojednanie jako narzędzie w polityce - to znaczy uważał, że Polacy muszą pojednać się z Niemcami, gdyż tego wymaga bezpieczeństwo naszego kraju czy narzędzie w stosunkach społecznych - Polacy i Niemcy są członkami wspólnoty europejskiej - Christianitas, ale wyniósł je na poziom uniwersalny.

Podkreśla, że wyrastające z teologii chrześcijańskiej zdanie: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie" było rewolucyjne, gdyż załamywało system oparty na dychotomii ofiara-oprawca.

- Archidiecezja wrocławska ma szczególne prawo, jako kustosz tego dziedzictwa, do jego pielęgnowania i popularyzowania wiedzy na ten temat. Dlatego warto uczynić z Roku Pojednania projekt ogólnowrocławski - twierdzi W. Kucharski.

Przypomnijmy, że trwają wysiłki, aby rękopis, list i odpowiedź na niego wpisać na listę UNESCO "Dziedzictwo Świata". Oryginalny dokument, dzięki wspólnym staraniom dyrektora Centrum Historii "Zajezdnia" Andrzeja Jeriego i jego zastępcy Wojciecha Kucharskiego, a także biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej Macieja Małygi, od niedawna znajduje się we Wrocławiu.

2025 rok został ogłoszony dla Wrocławia Rokiem Pojednania. Więcej o tym przeczytasz tutaj:

W archikatedrze znajduje się wystawa czasowa "Orędownik Pojednania". Ekspozycja przybliża odwiedzającym postać kard. Kominka i jego dziedzictwo. Jej integralną część stanowią faksymile orędzia. Wystawę można bezpłatnie oglądać do 10 marca 2025 roku. Więcej o niej tutaj:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..