Obejmuje obrazy z lat 1983-2024. Ich tematy to: Ukrzyżowanie, Zmartwychwstanie, Opłakiwanie, Matka, Ecce homo. Są świadectwem łaski wiary, której doświadczył w 1985 roku.
Mariusz Mikołajek urodził się w 1958 r. we Wrocławiu, dyplom wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych bronił w 1984 r., wybierając na miejsce ekspozycji swojej pracy dyplomowej kościół pw. Świętego Krzyża we Wrocławiu. Prace mówiły o wolności i nawiązywały do ówczesnych wydarzeń w Polsce (w tym śmierci ks. J. Popiełuszki), co spowodowało wrogą reakcję władz.
Zdjęcia:
W rozmowie z GN sprzed kilku lat artysta wspominał: „W każdej (pracy) znajdowały się piony i poziomy, w których ludzie widzieli krzyże, choć ja tego tak nie planowałem. Byłem wtedy człowiekiem niewierzącym. Wiarę kojarzyłem raczej z zagrożeniem wolności. Ale tak się stało, że u przyjaciela zobaczyłem dużą książkę ze znakiem krzyża na grzbiecie – sięgnąłem po nią pod wpływem tych jakby mimowolnie powstających krzyży na moich obrazach. To była Biblia”.
Lektura poskutkowała doświadczeniem łaski wiary, przyjęciem sakramentów. „Spotkałem żywego Jezusa. Wierzę w Niego, nie w jakąś ideę czy postać na obrazku, ale w żywą Osobę, Boga-człowieka, który pokonał śmierć, wyzwolił nas z lęku, z bezsensu” – mówił.
Tym doświadczeniem dzieli się poprzez swoją twórczość – choć zazwyczaj w sposób nieoczywisty.
Jest artystą malarzem, animatorem wydarzeń kulturalnych, performerem. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, wystawiał prace na wystawach zbiorowych. Prezentował swoją twórczość także m.in. na dworcu, w schronisku dla bezdomnych, w więzieniu, galerii handlowej. Razem z Witoldem Liszkowskim i Janem Mikołajkiem założył Fundację OK.ART. Animują inicjatywy kulturotwórcze. Efektem ich działań są wielobarwne murale w podwórkach przy ul. Roosevelta we Wrocławiu (w sumie ok. 4 tys. m.kw. malowideł).
Wystawa dostępna jest w przestrzeniach katedry wrocławskiej (nawa północna, sala wystawowa na piętrze przy windzie na wieżę), w dni powszednie od 10 do 17.00. Wstęp wolny.