Abp Józef Kupny poświęcił i otworzył oficjalnie Muzeum Archidiecezji Wrocławskiej. Instytucja przeszła generalny pięcioletni remont, który odmienił zupełnie jej oblicze. W nowym kształcie prezentuje się imponująco.
To jedno z najstarszych muzeów kościelnych w Polsce, a przy tym jedno z nielicznych, które zachowało swoją historyczną ciągłość w charakterze i działaniu. Na oficjalne otwarcie przybyli przedstawiciele władz miasta i regionu oraz różnych instytucji.
- Trwający ponad tysiąc lat Wrocław wzbogaca się o miejsce, które możemy z dumą prezentować. Bo czujemy się jako Kościół strażnikami dziedzictwa i pamięci. Kościół przez wieki opiekował się tą spuścizną. I to nie jest jego własność i bogactwo, jak złośliwie możemy przeczytać w niektórych miejscach. Chcę to mocno podkreślić: to jest nasze wspólne bogactwo jako narodu. My pragniemy, by przetrwało ono następne wieki i wszyscy mogli z niego korzystać. Cieszę się, że po kilku latach otworzyliśmy muzeum, bo goście przybywający do Wrocławia dopytywali się, kiedy będą mogli wejść i obejrzeć te niezwykłe zbiory. To wydarzenie wielkiej wagi dla kultury i sztuki we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku - mówi abp Józef Kupny.
Poświęcenie muzeum podczas oficjalnego otwarcia. Maciej Rajfur /Foto GośćWśród najciekawszych eksponatów znajduje się mumia chłopca z okresu ptolemejskiego (323-30 p.n.e.); tablice gliniane z pismem klinowym; przykłady najstarszej ceramiki pochodzącej z kultury Villanova (950-525 lat p.n.e) oraz kolekcja etruska i grecka. Perłą kolekcji jest obraz Lucasa Cranacha Starszego "Madonna pod jodłami" z 1510 roku.
Więcej przeczytasz tutaj:
- Dziś cieszymy się odnowionym i rozbudowanym muzeum, dziełem, które powstało nie bez trudów i problemów. Stoi za tym ogromny wysiłek wielu osób i instytucji. Gdy w 2016 roku mówiłem o przygotowaniu wniosku do ministerstwa na remont muzeum, wszyscy słuchali, patrzyli z niedowierzaniem, a niektórzy stukali się w głowę i mówili, że tutaj nawet za sto lat nic się nie zmieni. Tylko abp Józef Kupny nieśmiało zachęcał i prosił o działania. Dlatego uważam, że kard. Jerzy Kopp na początku XX wieku muzeum otworzył, ale to abp Kupny je stworzył - przemawiał ks. dr Adam Dereń, dyrektor muzeum archidiecezjalnego.
Na uwagę zasługuje również sala posiedzeń kapituły, która posiada asymetryczne sklepienie krzyżowo-żebrowe ozdobione płaskorzeźbionymi zwornikami i jest cennym przykładem sztuki architektonicznej końca XIV stulecia. Jest to też wnętrze niezwykle ważne ze względów historycznych - to w nim odbywały się obrady Kapituły Katedralnej przez ponad 600 lat.
- Jeszcze niedawno w tych salach były 120-letnie instalacje elektryczne w ołowianych rurkach, których nie można było załączyć. Do tego pojedyncze ciężkie szyby w oknach, a temperatura w środku równa tej na zewnątrz. Od początku swojego istnienia muzeum nie przeszło jeszcze takich remontów - stwierdził ks. Dereń.
Całość inwestycji kosztowała ponad 55 milionów złotych. Ukończony w 2024 roku kapitalny remont obiektów pozwolił na przygotowanie nowoczesnej przestrzeni wystawienniczej, należytego zabezpieczenia dla ponad 6 tys. sztuk zbiorów muzealnych i przystosowania budynków do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.
Zwiedzanie odbywa się od środy do niedzieli o godz. 10, 12 i 14. Bilety można kupić na stronie www.tumwroc.pl.