Los padł na Macieja

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 24.04.2022 20:40

Ks. Maciej Małyga już oficjalnie jest biskupem pomocniczym wrocławskim. Jego konsekracji dokonał metropolita wrocławski, abp Józef Kupny wraz z bp. Jackiem Kicińskim i bp. Ignacym Decem w katedrze wrocławskiej.

Los padł na Macieja Obrzęd święceń biskupich ks. Macieja Małygi. Maciej Rajfur /Foto Gość

Bp Kiciński przywołał tytułowe słowa zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich w kontekście uroczystej sakry biskupiej ks. Macieja Małygi już na początku homilii

- Za chwilę w modlitwie święceń biskupich usłyszymy następujące słowa: "Ojcze, który znasz serca, spraw aby ten Twój sługa, którego wybrałeś na biskupa: kierował Twoim ludem; nienagannie sprawował najwyższe kapłaństwo służą dniem i nocą; niech nieustannie wyjednuje Twoją łaskawość; niech dzięki łagodności i czystości podoba się Tobie" - cytował. - Kierować Ludem świętym, służyć dniem i nocą, wyjednywać łaskawość oraz podobać się Bogu - oznacza czynić Miłosierdzie Boże tu na ziemi. (...) Miłującemu świat – to Twoje biskupie Macieju zawołanie, które przyjmujesz w dniu dzisiejszym jako drogowskaz swojego pasterskiego posługiwania. Zawołanie to bardzo mocno wpisuje się w słowa modlitwy święceń.

czytaj dalej poniżej

Następnie tłumaczył, że kierować ludem świętym, to przede wszystkim być głosicielem Słowa Bożego i szafarzem sakramentów świętych. - Głosić Słowo Boże - wiernie i nieustannie, to znaczy być zwiastunem Dobrej Nowiny, zwłaszcza dziś, gdy mamy wokół siebie tak wiele osób, które doświadczają wielkiego cierpienia, wojny, odrzucenia, samotności i zniechęcenia. To wszystko domaga się od nas odnowionego głoszenia Słowa Bożego. Słowa, które jest przepełnione miłością i miłosierdziem. Potrzeba na wzór Chrystusa stawać pośród tych, którzy są pełni lęku, obaw i niepewności; pośród tych, którzy z różnych przyczyn mają drzwi swojego serca zamknięte z Chrystusowym: "Pokój Wam" - mówił.

Bp Jacek zwracając się do biskupa elekta zauważył, że założona dziś czerwona sutanna, to nie tylko godność i zaszczyt ale również gotowość na męczeństwo za wiarę oraz do przyjęcia znamion męki Chrystusa. Uczeń nie przewyższa swego Pana, ale powołany jest, by być jak On. Z pewnością będzie wiele momentów w twojej biskupiej posłudze, gdy sam Chrystus będzie dzielił się z Tobą swoim cierpieniem i swoim odrzuceniem. W takich momentach pamiętaj o Jego słowach: "Nie wyście mnie wybrali ale ja was wybrałem" i ja was posyłał oraz "Będę z wami aż do skończenia świata" - kontynuował

Następnie biskup Kiciński, za papieżem Franciszkiem wyjaśniał jak głosić Słowo Boże i kierować ludem. Odniósł się do trzech zadań: rozeznawać, towarzyszyć, wskazywać. - Jeśli pasterz jest w bliskości Boga zawsze będzie w bliskości tych, do których jest posłany. I wówczas nie trzeba się martwić, co i jak należy mówić, bo sam Duch Święty podpowie. Trzeba pachnieć owczarnią, a do owczarni nieść zapach Boga. Biskupie Macieju, bądź świadkiem Słowa Bożego, głoś je z mocą poprzez świadectwo swojego skromnego życia.

W kolejnej części homilii kaznodzieja tłumaczył co oznacza sprawować najwyższe kapłaństwo służąc dniem i nocą. - To znaczy być do dyspozycji Boga i ludzi. W pierwszym czytaniu z Dziejów Apostolskich słyszeliśmy słowa: "Wynoszono też na chorych na ulice i kładziono łożach i noszach, aby choć cień przechodzącego Piotra padł na któregoś z nich. Także z miast sąsiednich zbiegały się wielkie rzesze do Jeruzalem znosząc chorych i dręczonych przez złe duchy nieczyste, a wszyscy doznawali uzdrowienia". Te słowa doskonale korespondują z pytaniem, które za chwilę zada ci w imieniu Kościoła ksiądz arcybiskup: "Czy ze względu na imię Pana chcesz być przystępny dla ubogich, przybyszów i wszystkich potrzebujących?" - zaznaczył. - Widzimy jak aktualne są te słowa, zwłaszcza dziś gdy mamy tylu ubogich, przybyszów i potrzebujących. Przybywają do nas z różnych stron świata i proszą o miłosierdzie.

czytaj dalej poniżej

- Chrystus wymaga od nas byśmy nieśli Jego miłość miłosierną do każdego człowieka. Co to znaczy nieść miłość miłosierną? To znaczy nieść uścisk Boga, być Jego czułością, okazywać szacunek ludzkiemu życiu i budzić świat z letargu obojętności. Papież Franciszek przypomina nam o konieczności duszpasterstwa obecności. To oznacza być z ludźmi i mieć dla nich czas. A czas poświęcony dla Boga i człowieka nigdy nie jest czasem straconym. Na wzór Jezusa, który miał czas dla Ojca i dla ludzi. Biskupie Macieju, życzę Ci byś zawsze miał czas dla Boga, a nie braknie ci go nigdy dla ludzi.

W trzeciej części bp J. Kiciński wyjaśniał co oznacza wyjednywanie łaskawości od Boga. Za św. siostrą Faustyną  wymienił trzy sposoby czynienia miłosierdzia: czyn, słowo, modlitwa". - By wyjednywać Bożą łaskawość potrzeba modlitwy. Wyjednywać Bożą łaskawość, to prosić Tego, który Miłuje świat o miłosierdzie Boże dla każdego człowieka. Tego dzisiaj najbardziej potrzebuje świat - Miłosierdzia Bożego. Biskupie Macieju, bądź zwiastunem miłosierdzia Bożego, tam gdzie Bóg cię będzie posyłał.

Następnie hierarcha zatrzymał się na kolejnych słowach z modlitwy święceń: "Niech dzięki łagodności i czystości podoba się Tobie". - Łagodność i czystość, to cnoty, które są uobecnieniem Bożej miłości. Jezus jawi się jako ten, który patrzy z miłością na każdego, nigdy nie rezygnuje z człowieka. Łagodność jest kluczem do ludzkiego serca. Ona stwarza przestrzeń życzliwości i zaufania. Czystość zaś porządkuje wzajemne relacje i czyni nas wolnymi, przejrzystymi w intencjach i w działaniu. Jak bardzo w dzisiejszym świecie potrzeba czystości i łagodności! 

- Biskupie Macieju jesteś postrzegany przez wielu, jako człowiek wielkiej łagodności i Bożej czystości - ubogacaj tymi cnotami nasz Kościół wrocławski. W łagodności poszukuj tych, którzy się zagubili na drogach życia, odnajduj tych, którzy porzucili łaskę wiary, docieraj do tych, którzy Chrystusa jeszcze nie znają - bądź Chrystusowym Pasterzem!

Na zakończenie dziękował rodzicom ks. Macieja Małygi, a także prosił wszystkich zebranych o radosne przyjęcie nowego biskupa. Na zakończenie raz jeszcze zwrócił się do nominata. Użył słów z Listu św. Pawła Apostoła do Tymoteusza: „Niech nikt nie lekceważy twego młodego wieku, lecz bądź wzorem dla wiernych w mowie, w obejściu, w miłości, w wierze i czystości. (…) Przykładaj się do czytania, zachęcania, nauki. Nie zaniedbuj w sobie charyzmatu, który został ci dany za sprawą proroctwa i przez włożenie rąk kolegium prezbiterów. W tych rzeczach się ćwicz, cały im się oddaj, aby twój postęp był widoczny dla wszystkich. Uważaj na siebie i na naukę, trwaj w nich. To bowiem czyniąc i siebie samego zbawisz, i tych którzy cię słuchają".

Posłuchaj i obejrzyj nagrania homilii:

Bp Jacek Kiciński - homilia podczas sakry biskupiej ks. Macieja Małygi
Gosc Wroclawski [live]

Czytaj także:

Obejrzyj zdjęcia z uroczystości: