Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Wrocławski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • PARAFIE
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • ESM

Najnowsze Wydania

  • GN 47/2025
    GN 47/2025 Dokument:(9498737,Mój król i moje królestwo)
  • GN 46/2025
    GN 46/2025 Dokument:(9491720,Błogosławieni ubodzy)
  • GN 45/2025
    GN 45/2025 Dokument:(9483911,Nie do opowiedzenia)
  • GN 44/2025
    GN 44/2025 Dokument:(9477129,O szarej godzinie)
  • Historia Kościoła (12) 06/2025
    Historia Kościoła (12) 06/2025 Dokument:(9471760,Sobór sprawił, że ludzie znowu zaczęli mieć pytania do Kościoła. Edytorial nowego wydania)
wroclaw.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji wrocławskiej → Pamięci Kresowiaków

Pamięci Kresowiaków przejdź do galerii

W Tarnowcu odsłonięto pomnik poświęcony ofiarom banderowców i przesiedlonym z Kresów.

 
Pomysł i wykonanie pomnika to w pełni dzieło mieszkańców Tarnowca Karol Białkowski /Foto Gość

Tarnowiec to wieś, w której mieszka ok. 400 osób. Zdecydowana większość ma pochodzenie kresowe. Zostali już tylko nieliczni, którzy osobiście doświadczyli tragicznego losu, zmuszającego ich do przesiedlenia. Jak zaznacza długoletni, były już sołtys, Ryszard Gawroniuk, to ostatnia chwila, by pozostawić trwały ślad po wydarzeniach sprzed 70 lat.

- Nasi rodzice pochodzą z powiatu Tłuste, Zaleszczyki, Czortków i jeszcze kilku innych. Oni tu po wojnie przyjechali uciekając z ziem, gdzie Ukraińcy dokonywali rzezi na Polakach - mówi. Podkreśla przy tym, że przez długi czas, nawet do lat 60. ubiegłego wieku, wysiedleńcy ze Wschodu liczyli na to, iż wrócą do siebie. Dopiero po kilkunastu latach od zakończenia wojny zapuścili tu korzenie.

R. Gawroniuk zaznacza, że idea postawienia pomnika zrodziła się przed wielu laty. - Działa u nas stowarzyszenia "Tarnowiec wczoraj, dziś i jutro", które postanowiło zrobić reportaż telewizyjny - rozmowy z tymi, którzy przeżyli prześladowania UPA i trafili ostatecznie do Tarnowca. Potem pojechaliśmy do tych wszystkich miejscowości skąd pochodzą nasi rodzice i dziadkowie. Po powrocie postanowiliśmy, że chcemy coś potomnym zostawić, by oni również mieli w pamięci te tragiczne wydarzenia - wyjaśnia.

Pomnik jest pełen symboliki. Tory mają przypominać wywózkę najpierw z okolicznych miejscowości do Tłustego, a potem dalej na Zachód. Jedna z szyn zakończona jest krzyżem - oznacza tych, którzy zostali na Kresach zamordowani. Na torach leży otwarta książka, która symbolizuje trudną historię i relacje narodów polskiego i ukraińskiego. - Wciąż nie możemy jej zamknąć, bo nie ma prawdy o tamtych wydarzeniach - wyjaśnia. Kolejnymi elementami są: dzwon przywieziony z Ukrainy; urna z ziemią z miejscowości pochodzenia mieszkańców wioski oraz płyty kamienne z nazwami miejscowości i nazwiskami osób, które przyjechały do Tarnowca.

« ‹ 1 2 › »
70. rocznica przesiedleń Polaków z Kresów

WIARA.PL DODANE 05.07.2015

70. rocznica przesiedleń Polaków z Kresów

​W Tarnowcu odsłonięto pomnik upamiętniający mieszkańców wsi przybyłych na te ziemie w 1945 r. oraz tych. którzy zostali zamordowani na Kresach Zdjęcia: Karol Białkowski /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..

Karol Białkowski

|

GOSC.PL

publikacja 05.07.2015 22:35

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • ARCHIDIECEZJA WROCŁAWSKA
  • MĄKOSZYCE
  • POMNIK
  • PRZESIEDLENIA
  • TARNOWIEC

Polecane w subskrypcji

  • Hamulec dla szpitali. Polski system ochrony zdrowia na skraju bankructwa
    • Polska
    • Agnieszka Huf
    Hamulec dla szpitali. Polski system ochrony zdrowia na skraju bankructwa
  • Ofiarami kremlowskich czystek padają już nie tylko przeciwnicy, ale także zwolennicy reżimu i wojny Putina
    • Świat
    • Maria Przełomiec
    Ofiarami kremlowskich czystek padają już nie tylko przeciwnicy, ale także zwolennicy reżimu i wojny Putina
  • Izabela Portugalska ze św. Elżbietą Węgierską. XV-wieczne dzieło Petrusa Christusa
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    Izabela Portugalska ze św. Elżbietą Węgierską. XV-wieczne dzieło Petrusa Christusa
  • Ks. Mirosław Tosza: Ubóstwo zaprasza nas do relacji. Tym, co je zabija, jest poczucie sytości, tego, że nie potrzebujemy się nawzajem
    • Rozmowa
    • Marcin Jakimowicz
    Ks. Mirosław Tosza: Ubóstwo zaprasza nas do relacji. Tym, co je zabija, jest poczucie sytości, tego, że nie potrzebujemy się nawzajem
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X